Strešný svetlík- riešenie pre každý moderný dom
Ak sa chystáte stavať či rekonštruovať dom, určite ste rozmýšľali nad tým, ako docieliť, aby v ňom bolo dostatok svetla. Svetlo je pre život a zdravie nevyhnutné. Nedostatok svetla môže spôsobovať rôzne psychické, ale aj fyzické ťažkosti. Preto je potrebné už pri plánovaní domu a realizácii stavebného projektu myslieť aj na túto skutočnosť. Tmavé ponuré domy sú už dávno minulosťou, dnes sa veľký dôraz kladie na dostatok svetla, ktorý je možné zabezpečiť rôznymi spôsobmi. Či už sa rozhodnete pre klasické okná, strešné okná alebo ich kombináciu, nezabúdajte na ich správne zvolený počet, veľkosť a tiež správne rozmiestnenie. Súčasťou domu môžu byť aj svetlíky. O čo vlastne ide?
V prvom rade treba povedať, že svetlíky nie sú svetlovody. Veľa ľudí si totiž tieto dva odlišné architektonické prvky zamieňa.
Strešný svetlík je architektonický presvetľovací prvok budov. Je to jednoduchý plastový výrobok s kupolou alebo plochý bez kupoly, poväčšine s dvojitým zasklením. Jeho rozmery sú väčšie ako u svetlovodu, pretože svetlovody využívajú na prenos svetla tubus. Aj jeho osadenie býva komplikovanejšie a vyžaduje si väčší zásah do samotnej konštrukcie. Svetlíky sa kotvia do strešného plášťa svetlíkovými obrubami - manžetami vo voliteľnej výške. Výhodou svetlíkov je ich pomerne nízka cena, oproti svetlovodom sú lacnejšie. Nevýhodou je však zvýšený prestup tepla cez strešnú konštrukciu, vytváranie tepelných mostov a tiež následná kondenzácia vodnej pary.
Okrem presvetlenia svetlíky riešia tiež vetranie cez strechu, kde by klasické okná svoju funkciu plniť nemohli. V niektorých svetlíkoch môže byť dokonca integrované zariadenie na odvod dymu a tepla, a svetlík tak môže byť súčasťou požiarnej ochrany danej budovy či rodinného domu. Nemenej podstatnou a praktickou funkciou strešného svetlíka je možnosť výlezu na strechu, samozrejme vtedy, ak je tento svetlík dostatočne veľký. Tieto vlastnosti robia zo svetlíka všestranný stavebný prvok.
Kedysi boli svetlíky súčasťou najmä priemyselných budov, dnes sa už bežne využívajú aj pri rodinných domoch. Na trhu sú rôzne druhy svetlíkov v rôznych rozmeroch. Niektoré z nich sú vhodné pre ploché strechy, iné pre strechy so šikmým sklonom. Pokiaľ má byť svetlík miestom výlezu na strechu, zvoľte rozmer minimálne 60x60 alebo 60x90, inde postačia aj menšie svetlíky.
Najpoužívanejšie typy strešných svetlíkov sú bodové, pásové alebo oblúkové. Každý z nich má uplatnenie na inom type strechy. Správne zvoliť strešný svetlík môže byť hotová veda, preto sa určite poraďte s odborníkom. Do úvahy je potrebné zobrať nielen typ, ale aj tvar strechy, účel budovy aj jej celkový vzhľad. Svetlíky sú navrhnuté tak, aby vyhovovali zaťaženiu snehom a vetrom podľa technickej normy pre danú klimatickú oblasť. Musia vyhovovať aj ďalším normám, najmä požiarnym.
Ak teda plánujete zakomponovať do vašej stavby aj svetlíky, stavte na osvedčenú kvalitu. Spoločnosť VELLUX ponúka široký sortiment svetlíkov, od najjednoduchších manuálne ovládaných až po svetlíky s elektricky ovládanou základňou. Nechajte si poradiť odborníkmi, aký svetlík je vhodný pre vašu nehnuteľnosť. Či to bude svetlík s kupolou alebo svetlík s plochým sklom, či bude svetlík otváravý alebo neotváravý.
Na záver ešte porovnanie. Kedy svetlík a kedy svetlovod?
Svetlík má svoje opodstatnenie na miestach, kde je potrebné presvetliť priestor priamo pod strechou, pričom klient nekladie dôraz na tepelno-technické požiadavky. Ak však potrebujete dosiahnuť lepšie tepelné parametre s menším zásahom do strešnej konštrukcie, či zvýšiť efektivitu osvetlenia, radšej siahnite po svetlovodoch alebo klasických strešných oknách. Pôjde síce o drahšiu investíciu ako pri svetlíkoch, oceníte to však pri prípadnej rozsiahlejšej rekonštrukcii podkrovia.