Protisnehová ochrana strechy

Aktuálne zimné obdobie a s ním spojená snehová nádielka nám síce robia radosť, no na druhej strane môžu spôsobiť aj nemalé problémy. Konkrétne máme na mysli sneh padajúci zo striech, ktorý môže byť dokonca životu nebezpečný.

Majiteľ nehnuteľnosti je podľa zákona povinný zabezpečiť svoju strechu tak, aby padajúci sneh nikoho neohrozil. A práve na to slúžia rôzne protisnehové prvky a zábrany, ktoré je možné na strechu osadiť počas výstavby, ale aj dodatočne.  Nie každý však túto povinnosť splní. Väčšinou sa títo nezodpovední ľudia spamätajú, až keď sa stane nešťastie, a to už môže byť neskoro. Pádom snehu zo strechy totiž nevznikajú len materiálne škody, ale čo je horšie, aj ťažké úrazy, v najhoršom prípade smrteľné. Ak teda plánujete stavať dom alebo rekonštruovať strechu, myslíte aj na jej bezpečnosť a údržbu. Aby ste sa v zime pri výdatnom snežení nemuseli obávať o bezpečie vašej rodiny, ale aj ostatných okoloidúcich, je potrebné uvažovať nad protisnehovou ochranou, o to viac, ak bývate v horskom prostredí či v oblasti s častým snežením.

Čo je to protisnehová ochrana a načo slúži

Protisnehová ochrana by mala byť súčasťou každej strechy. Od toho závisí jej bezpečnosť. Problematické sú najmä šikmé strechy so sklonom od 10 do 45 stupňov a práve pri nich sa oplatí myslieť na snehové lapače. Pri strechách so strmým sklonom je situácia o niečo jednoduchšia, pretože sneh sa na nich nezachytí. 

Protisnehová ochrana zahŕňa prvky, akými sú lapače a rozrážače snehu, protisnehové zábrany,  háky či   škridly s malými výstupkami. Všetky tieto prvky majú spoločné jedno -  slúžia na to, aby sa sneh na streche rovnomerne zachytával a zabránilo sa jeho masívnemu, tzv. lavínovému zosuvu. Tieto prvky sa umiestňujú v určitých rozstupoch na celú plochu strechy. Na zabránenie pádu väčšej masy snehu sa používajú líniové prvky, buď vo forme mrežových alebo tyčových zábran. Umiestňujú sa po celom obvode strechy v jej dolnej časti, prípadne iba nad vstupy do domu, garáže, nad terasu, prípadne nad strešné okná a vikiere. Keďže bodové a líniové prvky majú odlišnú úlohu, z praktického hľadiska je ideálna ich kombinácia.

Ďalšou  možnosťou, ako sa chrániť pred masívnym zosuvom snehu zo strechy je podľa odborníkov vlastný nosný systém, montovaný priamo na krov. Háky a líniové prvky sa skrutkujú priamo cez krytinu do krokvy. Pri falcovaných plechových krytinách sa protisnehové prvky montujú na falc pomocou držiakov.

 

 

Kedy protisnehovú ochranu namontovať?

Ako už bolo spomenuté, prvky protisnehovej ochrany môžete na strechu namontovať aj dodatočne, nemusí to však byť jednoduché. Keďže líniové prvky sa montujú len na špeciálne, nosné škridle, vymieňajú sa kus za kus. Taktiež pri osádzaní kovových hákov na škridle, je nutné vymeniť aj okolité škridle, čím sa navyšujú celkové náklady na úpravu strechy.  Ďalšou komplikáciou môže byť napríklad farba novej  škridle, ktorá sa nemusí úplne zhodovať s tou pôvodnou. Odborníci sa teda prikláňajú k názoru, že protisnehová ochrana by mala byť od samého začiatku súčasťou strechy. Mali by ste na to myslieť vopred, ideálne už pri stavbe domu a realizácii strechy. 

Svojpomocne či odborníkmi?

Montáž prvkov protisnehovej ochrany by ste mali nechať na odborníkov, v ideálnom prípade by ju mala vykonávať firma, ktorá realizuje vašu strechu. Vyberajte si prvky, ktoré odporúča výrobca. Stavte na kvalitu a nedajte sa zlákať lacným čínskym trhom, inak si koledujte o problémy. Naše normy sú diametrálne odlišné od noriem v ázijských krajinách a aj kvalita dodávaných stavebných prvkov nie je porovnateľná s tovarom od renomovaných výrobcov s dlhoročnými skúsenosťami. V súčasnosti je aj ponuka prvkov protisnehovej ochrany bohatá. Na výber máte rôzne druhy, ale aj rozdielne tvary, veľkosti a materiály.

Vždy sa informujte a konzultujte s odborníkmi, ktoré protisnehové ochranné prvky sú vhodné pre vašu strechu, či už je plechová alebo škridlová. Len kvalitná a bezpečná strecha ochráni váš domov a prispeje k pokojnému a zdravému bývaniu.