Zelené strechy

Zelené strechy – to nie je len módny trend posledných rokov. Tento typ striech predstavuje funkčné riešenie, a to nielen pre domácnosti, ale aj pre celé mestá či obce.

To, čo nás pri strechách zaujíma najviac, je ich tepelný komfort. Platí to aj pri zelených strechách.  Ako vlastne zelená strecha funguje? Je efektívna iba v lete alebo počas celého roka? Pozrime sa na to bližšie.

V lete väčšinu slnečného žiarenia zachytávajú rastliny a strešný substrát. Pod substrátom sa nachádza hydroakumulačná vrstva a vzduchová medzera tvorená drenážnou vrstvou. To je hlavný dôvod, prečo sa povrch stavby neprehrieva.  A čo v zime? Obstojí zelená strecha aj v prípade silných mrazov a bohatej snehovej nádielky? Odpoveď je áno. Najnižšie teploty zachytávajú horné izolačné vrstvy, tým pádom je na strešnej fólii teplota už o niečo vyššia a priateľnejšia. Rozdiel však môže byť aj 55 stupňov v lete a 25 v zime. A to už je čo povedať. Zelená strecha je teda nepochybne výborný izolant, a aj vďaka tomu môžete na energiách usporiť stovky eur.

Okrem tepelného komfortu nás určite zaujíma aj kvalita strechy. V dnešnej dobe je na trhu bohatá ponuka strešných krytín, a tak pochopiteľne uvažujeme, ktorú vybrať, aby nás nesklamala a vydržala po mnohé roky v dobrom stave  a zachovala si aj svoj farebný ráz. Práve tieto starosti nám pri zelenej streche odpadajú. Vrstvy zelenej strechy totiž chránia strešnú fóliu nielen pred tepelnými vplyvmi, ale aj pred mechanickým poškodením. Strecha tak vydrží po celý život.

Zelené strechy sú nielen moderné a praktické, ale aj ekologické. Prispievajú k zlepšeniu kvality vzduchu, lebo absorbujú škodlivé látky a produkujú kyslík. Najmä v posledných rokoch sa často hovorí o zadržiavaní dažďovej vody. Ako to funguje pri zelených strechách? Časť zrážok zachytáva strešný substrát a časť hydroakumulačná vrstva., z ktorej potom vodu čerpajú rastliny, ale aj drobné živočíchy žijúce na zelenej streche.  Časť vody sa vyparuje naspäť do ovzdušia. Takto sa udržiava zdravé prostredie a prirodzená vlhkosť. A koľko vody sa zadrží? V lete 70-90%, v zime okolo40%. Veľkou výhodou je, že zelené strechy eliminujú vznik požiaru a jeho následné šírenie, čím spĺňajú aj bezpečnostné kritérium. Zelená strecha môže osloviť tých, ktorí sú citlivý na hluk. Výskumy ukázali, že zelené strechy eliminujú hluk o 40-50 decibelov, čo nie je zanedbateľná hodnota.

Zelená strecha , to je aj  priestor pre váš relax a plnenie snov. Ak vás nezaujali predchádzajúce body, potom vás istotne osloví zelená strecha ako možnosť ďalšieho priestoru, ktorý vám bežná strecha neposkytne. Predstavte si piknik na streche alebo trávenie voľného času v okrasnej či úžitkovej záhrade. To nie je žiadne sci fi, ale skutočnosť, ktorú zelené strechy predstavujú. Aj na streche si tak budete môcť pestovať bylinky, kvety, či dokonca stromy a kríky.

 

 

 

Aký typ zelenej strechy si vybrať?

Extenzívna zelená strecha

V prípade extenzívnej zelenej strechy je hrúbka vegetácie pomerne nízka, približne 5 až 15 centimetrov. S tým súvisí aj nižšie zaťaženie strechy. Preto je extenzívna zelená strecha vhodná pre väčšinu striech. V prípade starších striech je však vhodné dať celkový stav posúdiť statikovi a vyhnúť sa tak prípadným komplikáciám.

Na extenzívnej zelenej streche môžeme nájsť odolné typy rastlín. Vždy sa však jedná o nízke rastliny, ktorým stačí relatívne malá hrúbka substrátu. Dá sa povedať, že ide o bezúdržbový typ strechy, ktorý však nie je vhodný na pohyb. Svoj voľný čast tu teda tráviť nebudete. Ak plánujete osadiť zeleňou priestor, kde sa chcete aj pohybovať,vhodnejšia bude  intenzívna zelená strecha.

Intenzívna zelená strecha

 Tento typ zatrávnenej zelenej strechy je vhodný iba pre strechy, ktoré znesú vyššie zaťaženie. Vrstva substrátu je tu totiž vyššia. Zvyčajne sa pohybuje medzi 30 až 100 centimetrami. Vďaka tomu celý systém dokáže veľmi účinne zadržiavať dažďovú vodu, o čom sme písali vyššie. Pri tomto type strechy je aj vyššie zaťaženie a vďaka tomu je strecha vhodná aj na relax i aktívne trávenie voľného času.

Ktorý typ strechy si vyberiete, závisí od vašich preferencií, ale aj od samotného stavu danej strechy.  Ten si určite dajte skontrolovať odborníkom. Pamätajte, že akákoľvek strecha aby dobre slúžila, musí byť v prvom rade bezpečná.