Stavba domu, Strana 2

Vzduch náš každodenný alebo ako správne vetrať

Vzduch náš každodenný alebo ako správne vetrať

Možno si poviete, že vetranie je úplne  jednoduchá záležitosť, ktorú zvládne každý. Opak je však pravdou. Správne vetranie, to je hotová alchýmia. Povedzme si  teda o ňom viac.

Prečo vetrať?

Vetranie slúži na výmenu vzduchu v interiéri. Čerstvý vzduch je nesmierne dôležitý, ako doma, tak aj na pracovisku. Jeho nedostatok a nekvalita môžu spôsobiť rôzne fyzické i psychické problémy a poriadne sa odraziť na našom zdraví. Možno sa aj vy cítite neustále unavený, bez energie, bolieva vás hlava, neviete sa sústrediť.  Možno vás často a opakovane trápia respiračné ochorenia či rôzne alergie. Na vine môže byť práve nekvalitné ovzdušie.

Prísun čerstvého vzduchu do interiéru môžeme zabezpečiť dostatočným a správnym vetraním. Keď hovoríme o vetraní, máme na mysli buď prirodzené alebo umelé, čiže mechanické vetranie.

Prirodzené vetranie

Prirodzené vetranie miestnosti docielime otvorením okien. Malo by sa tak udiať 3 až 4- krát za deň, na krátky čas. Okná by mali byť otvorené dokorán. Takéto nárazové vetranie zabezpečí rýchlu výmenu vzduchu v miestnosti, pričom nedôjde k tepelným stratám. Ak teda nechávate okná otvorené „ na vetračku“ počas celého dňa alebo počas niekoľkým hodín, nerobíte dobre.  Samozrejme, iná situácia je počas letných mesiacov, kedy by sme bez otvorenej „vetračky“  v miestnosti nevydržali. Spravidla sa však niekoľkohodinové vetranie neodporúča . Prirodzené vetranie je najlacnejšie a najjednoduchšie. Aj tu rozlišujeme dva spôsoby vetrania, a to krížový a komínový.  Možno ste už o nich počuli.

Pri krížovom vetraní sa čerstvý vzduch do miestnosti dostáva dvomi protiľahlými oknami, ktoré sa otvoria naraz. Ide o tzv. prievan, ktorý je naozaj efektívnym spôsobom, ako rýchlo a účinne vyvetrať. Pri komínovom spôsobe sa využívajú strešné okná. K výmene vzduchu dochádza tak, že strešné okná sa otvoria a teplý vzduch sa tlačí smerom nahor- von strešnými oknami, a zároveň sa dovnútra vháňa nový čerstvý vzduch.

Vetrajte bez námahy a ekologicky

Vetranie oknami je teda lacný a efektívny spôsob vetrania, a to najmä ak ste doma. Ako ale účinne vyvetrať, ak ste celý deň mimo domu, prípadne aj niekoľko dní? Nie každému  môžu s vetraním počas takýchto dní pomôcť susedia či rodina.  Vtedy môžu byť veľkou výhodou elektricky ovládané strešné okná. Sú o čosi drahšie, ako klasické strešné okná s manuálnym otváraním, ale investícia do nich sa vyplatí.

Elektricky ovládané strešné okná môžu byť buď s elektrickým pohonom alebo so solárnym pohonom, ktorý je navyše aj ekologický. Inštalácia takýchto strešným okien je síce náročnejšia, ako finančne, tak aj časovo, ale rozhodne sa oplatí. Ocenia ju rodiny s deťmi i staršie a imobilné osoby, pre ktoré môže byť otváranie klasických strešných okien problémom. Súčasťou týchto strešných okien je aj dažďový senzor, ktorý sa postará o zatvorenie strešného  okna v prípade dažďa, búrky či výdatného sneženia. Strešné okná s elektrickým pohonom môžeme ovládať dvomi spôsobmi, a to nástenným vypínačom alebo diaľkovo. A keďže doba ide dopredu aj čo sa týka strešných okien, je tu aj možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu. Strešné okná VELUX INTEGRA s jednotkou VELUX ACTIVE robia všetku prácu za vás. Ovládate ich pomocou mobilnej aplikácie, majú schopnosť merať vlhkosť, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti, a podľa toho sa otvárajú a zatvárajú.  Takto pohodlne môžete ovládať aj žalúzie či rolety na strešné okná.

Ak teda  máte strešné okná na vašom dome, či v byte alebo kancelárií, využívajte ich potenciál aj pri vetraní naplno. Odmenou vám bude zdravé domáce či pracovné ovzdušie.

Mechanické vetranie

Vetrať sa dá aj mechanicky. Tento typ určite dobre poznáte, ak pracujete v kancelárii. Hovoríme o vetraní pomocou ventilátorov. Takáto forma vetrania však nie je efektívna, lebo vzduch v miestnosti sa v skutočnosti nevymení za nový, len sa ochladí, aj to len na krátky čas. Efektívnejší spôsob mechanického vetrania prinášajú vetracie jednotky, napríklad s rekuperáciou, ale aj bez nej.  Viac o rekuperačných jednotkách sa dočítate v ďalšom článku.

 

Podkrovné schody

Podkrovné schody

Ak plánujete podkrovie obývať, mali by doň viesť klasické schody. Do neobývaného podkrovia, ktoré slúži prevažne ako sklad nepotrebných vecí vám postačia strešné schody, často označované aj podkrovné schody. O aké schody vlastne ide?

 Strešné alebo podkrovné schody sú nevyhnutnou súčasťou každého domu, ktorý má podkrovný priestor. Poskytujú ľahký a bezpečný prístup do podkrovia. Dnes už je na trhu bohatá ponuka strešných schodov. Dodávajú sa v rôznych typoch vrátane skladacích schodov, posuvných schodov a teleskopických schodov. Pozrime sa na ne bližšie.

Skladacie schody sú najbežnejším typom strešných schodov. Môžu byť buď drevené alebo kovové. Pokiaľ sa schody nepoužívajú, jednoducho sa zložia do podkrovia. Posuvné schody fungujú podobne, ale s tým, že sa neskladajú, ale sa do podkrovia zasunú. Teleskopické schody sú kompaktnejšie a zaberajú menej miesta, ale ich nastavenie a zloženie už nie je také jednoduché a vyžaduje si určitú mieru zručnosti.

Ako vybrať strešné schody?

Keďže ponuka strešných schodov je naozaj bohatá, je na vás, ktorému mechanizmu dáte prednosť, či skladaciemu, zasúvaciemu alebo teleskopickému. Zvážiť by ste mali tiež faktory ako je nosnosť, výška miestnosti, a tiež jednoduchosť a častosť používania. Majte na pamäti, že schody musia uniesť nielen vás, ale aj  predmety prepravované do podkrovia a z podkrovia, a tie nemusia byť vždy najľahšie. Dôležitá je aj bezpečnosť schodov, preto by ste ich mali z času na čas skontrolovať, najmä ak sa využívajú len sporadicky. Akékoľvek nedostatky a poškodenia je potrebné odstrániť, aby ste schody mohli dlho a bezpečne používať.

 Pri výbere konkrétnej značky buďte nároční a nedajte sa zlanáriť na nekvalitné, lacné, poväčšine čínske výrobky. Stavte na kvalitu renomovaných značiek, napríklad FAKRO. Ide o svetového výrobcu všetkých typov podkrovných schodov, ktoré sú zákazníkom dodávané už zmontované a zahŕňajú aj bohaté príslušenstvo, ako napríklad zábradlie k strešným schodom, lišty, kľučky či prídavné stupienky. Vybavené sú kovaním a mechanizmom, ktorý umožňujú rýchle a bezproblémové rozloženie rebríka a jeho nenáročné zloženie. Vďaka bočným  madlám a protišmykovými stupňami umožňujú jednoduchý a bezpečný vstup do podkrovných priestorov. Po sklopení sú ukryté v strope, čím sa šetrí priestor v miestnosti a zachováva sa aj estetika miestnosti i celého priestoru. Ich montáž je tiež veľmi jednoduchá a zvládnu ju dve dospelé osoby. Vybrať si môžete schody s dreveným alebo kovovým rebríkom, protipožiarne schody s dvierkami, mlynárske schody, sťahovacie schody a super termoizolačné schody. Okrem strešných schodov spoločnosť FAKRO ponúka aj rôzne podkrovné dvierka, ktoré sú určené predovšetkým pre zabudovanie do zvislých nadmuroviek. Podkrovné dvierka umožňujú prístup do nevyužitého priestoru, ktorý sa nachádza za zvislou nadmurovkou alebo pod stacionárnymi schodmi. Vybrať si môžete rôzne varianty – zateplené dvierka, super termoizolačné dvierka či protipožiarne dvierka. Na všetky výrobky máte trojročnú záruku.

 

Zachytávanie dažďovej vody

Zachytávanie dažďovej vody

Ceny energií neustále rastú, nevynímajúc ani ceny vodného a stočného.  Čoraz viac ľudí sa najmä v posledných rokoch zamýšľa nad tým, ako znížiť spotrebu vody a žiť lacnejšie, ale aj ekologickejšie. Jedným z efektívnych spôsobov šetrenia financií, ale aj zníženia spotreby vody je zachytávanie dažďovej vody.

Dažďová voda predstavuje nevyčerpateľný zdroj, ktorý môže byť využívaný na rôzne účely. Zachytávanie dažďovej vody do plastových nádrží je spôsob, ako využiť zrážkovú vodu pre rôzne účely nielen v domácnosti, ale aj  na záhrade. Pozrime sa na hlavné výhody zachytávania dažďovej vody.

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že na Slovensku pitnou vodou absolútne nešetríme? Polievame ňou záhrady, splachujeme toalety, používame ju na umývanie v domácnosti – okná, podlahy, schody. Je to ale správne? Je to fér voči prírode? Správnu odpoveď zrejme tušíte. Nie je!  Ale nikdy nie je neskoro na zamyslenie a nápravu, a to práve zachytávaním a používaním dažďovej vody namiesto pitnej. Dažďová voda sa okrem už spomenutých vecí dá použiť aj na pranie bielizne, umývanie domácich zvierat, auta, bicyklov či hračiek. Ušetrí to financie, ale urobí tiež službu prírode. A to rozhodne stojí za to.

Ďalším dôvodom, prečo dažďovú vodu zachytávať je, aby ste zabránili  podmáčaniu pozemku a základov domu. Dažďovú vodu možno odviesť od domu a zastavaných plôch do plastových nádrží, a tým predísť problémom s prebytočnou vlhkosťou, plesňami, hnilobou alebo poškodením základov domu.

Ako správne zachytávať dažďovú vodu?

Ideálnym a najjednoduchším riešením zberu dažďovej vody sú klasické odkvapové systémy. Strešné odkvapové žľaby dažďovú vodu, stekajúcu zo strechy efektívne zachytia a zvedú do odkvapových zvodov. Pod tieto odkvapové zvody je potrebné umiestniť záhradnú nádrž na dažďovú vodu, v ktorej sa bude dažďová voda z odkvapu skladovať, až do času, kým ju nebudeme potrebovať. Je to bezpečné? ÁNO je. Výskumy ukázali, že zloženie dažďovej vody je na polievanie záhrad dokonca lepšie ako polievanie vodou z kohútika. Prečo? Dažďová voda neobsahuje chlór a je chudobná na soli a minerály, a tak nedochádza k salinizácii, čiže k zasoleniu pôdy.

Ktorá nádrž je vhodná na zachytávanie dažďovej vody?

Nádrže na zachytávanie dažďovej vody môžu byť nadzemné alebo podzemné, samonosné alebo obetónované, s rôznym objemom a tvarom. Pri voľbe plastovej nádrže je potrebné zohľadniť množstvo dažďovej vody, ktoré sa dá zachytiť zo strechy alebo iných plôch a tie6  množstvo dažďovej vody, ktoré  chceme použiť pre rôzne účely. Nádrž na dažďovú vodu je potrebné umiestniť tak, aby bola ľahko prístupná pre napojenie na potrubia, čerpadlá, filtre a iné príslušenstvo. Podzemnú plastovú nádrž je potrebné zakopať do zeme pod úrovňou mrazu a dodržať odstup od domu a iných stavieb.

A čo údržba?

 Nádrž na dažďovú vodu by sme mali umiestniť na rovnú plochu a chrániť ju pred priamym slnečným žiarením. Ideálne miesto je teda niekde v tieni, pri stene domu či garáže, no zároveň blízko záhrady či skleníka. Minimálne raz za sezónu je vhodné nádrž poriadne vymyť a zbaviť ju všetkých nečistôt. Na zimu je potrebné vodu z nádrže vyliať, ak na to zabudnete, voda vám v nádrži zamrzne a nádrž môže prasknúť.

Ktoré strechy sú vhodné na zachytávanie dažďovej vody?

Kvalita zachytávanej dažďovej vody je do značnej miery ovplyvnená typom strešnej krytiny. Ak máte strechu z klasickej pálenej alebo betónovej škridle, nemusíte sa ničoho obávať. Pri plechovej streche si dajte pozor na uvoľňovanie staršieho náteru do zachytávanej vody, ktoré môže viesť (najmä pri častom polievaní v období dlhého sucha) k znehodnoteniu pôdy a plodín. V prípade strechy pokrytej asfaltom alebo eternitom sa neodporúča dažďovú vodu využívať k zalievaniu záhonov, pretože sa do nej môžu uvoľňovať toxické či karcinogénne látky. Takto zachytená voda nie je bezcenná, použiť ju môžete napríklad  na umytie auta či bicykla.

Je len na nás, ako s vodou naložíme, či ňou budeme plytvať alebo naopak, hospodáriť efektívne. Zadržiavanie dažďovej vody môže byť začiatkom nášho zodpovedného prístupu k životu na tejto planéte.

Bungalov alebo poschodový dom?

Bungalov alebo poschodový dom?

Ak stojíte pred dôležitým rozhodnutím - stavbou rodinného domu, zrejme rozmýšľate, aký by mal byť. Jednopodlažný bungalov či viacgeneračný poschodový rodinný dom? Doba sa mení a kým v minulosti dávali ľudia prednosť bývaniu v poschodových domoch, dnes stavebníci preferujú  väčšie či menšie moderné bungalovy. Prečo je to tak?

 Kedysi bolo bežné, že v jednom dome bývalo aj niekoľko generácií. Mladé rodiny len zriedka bývali od začiatku samé, čo malo množstvo výhod a bolo to lacnejšie. Viac ľudí v jednej domácnosti bolo výhodou hlavne pri malých deťoch – vždy ich mal kto postrážiť. Rozdelili sa domáce práce, nákupy aj financie. Takéto viacpočetné rodiny teda bývali poväčšine v poschodových domoch, jedna rodina na prízemí, druhá na poschodí. Často krát bolo súčasťou domu aj neobývané podkrovie, ktoré slúžilo ako sklad nepotrebných vecí.

V dnešnej dobe chce každá rodina mať svoje bývanie a svoje súkromie. Preferované sú jednopodlažné 2-3- izbové bungalovy, ktoré môžu byť praktickým riešením, ak nechcete bývať v byte bez ďalšieho pozemku. Takýto menší bungalov je len o niečo väčší ako byt, ale jeho súčasťou môže byť aj terasa s posedením a záhrada, podľa veľkosti pozemku.

 

Ak sa rozhodujete aký typ domu je pre vás najlepší, zvážte si nasledujúce okolnosti.

Aký veľký pozemok mám k dispozícii?

Hoci vačšina bungalovov má len 2-3 izby, na jeho výstavbu budete potrebovať väčší pozemok, predovšetkým s ohľadom na šírku domu a dodržanie povinných odstupov od susedných stavieb. Len pre vašu predstavu, pre bungalov s úžitkovou plochou 100 m2 rátajte so zastavanou plochou približne 120 m2. Ak chcete stavať poschodový dom, pozemok môže byť aj menší, lebo úžitková plocha domu sa rozdelí medzi dve poschodia. Ak máte atypický pozemok, prípadne úzky a dlhý pozemok, je tiež vhodné stavať poschodový dom a nie bungalov. Ohľad musíte brať aj na susedov. Ak je váš pozemok medzi už stojacimi nízkopodlažnými domami, nie je vhodné, aby tam stál poschodový dom, ktorý bude susedom tieniť, nehovoriac o narušení ich súkromia.

Koľko ľudí a v akom veku bude v dome bývať ?

To je tiež jedna zo zásadných otázok, ktorú by ste si mali položiť. Ak máte deti, dnes im možno stačí jedna izba, v budúcnosti bude chcieť mať každé dieťa tú svoju, a nie vždy sa podarí rozdeliť existujúcu detskú izbu na dve menšie. Podobne treba rátať s tým, že bungalov väčšinou nie je viacgeneračný dom. Ak máte dostatočne veľký pozemok, je možné v budúcnosti pristaviť ďalšiu izbu, prípadne aj dve, ale rozhodne to nie je lacná záležitosť a nezaobíde sa to bez ďalších papierovačiek. Tiež musíte myslieť na to, že ak máte časté  a pravidelné návštevy, bolo by praktické mať hosťovskú izbu. To isté platí pre domáci home office, aj to je ďalšia miestnosť navyše. Bungalov môže byť praktickým riešením pre ľudí, ktorým už deti odrástli a bude im stačiť menší počet izieb a tiež pre zdravotne znevýhodnených. Výhodou bungalovu je aj stavba bez schodov, ktoré môžu byť najmä v pokročilom veku obmädzujúce.

Aké sú moje finančné možnosti?

Cenovo najvýraznejšie položky pri stavbe domu sú základy a strecha. Náklady naviac môže predstavovať aj úprava pozemku pomocou rôznej techniky. Podobné nároky sú aj na prevedenie strešnej konštrukcie a výber krytiny. Menšie náklady vyžadujú poschodové domy, pretože aj ich strecha má menšiu plochu, a poväčšine  je tiež menej členitá. To, čo však ušetríte na týchto položkách, miniete na realizáciu schodiska a zosilnenie konštrukcie stropnej dosky medzi poschodiami. Pri stavbe poschodového domu sa tiež treba zamyslieť nad tým, či chceme mať podkrovie a či bude obývané. Podkrovie môže byť naozaj praktickým riešením pri stavbe menšieho poschodového domu a využití priestoru pod strechou.

Nároky na energie

Domy typu bungalov s väčšou obytnou plochou sú nielen finančne náročné na výstavbu, ale tiež energeticky náročnejšie z pohľadu vykurovania. Teplo stúpa smerom hore, preto ak vykúrite plochu jedného podlažia, časť tepla môže získať aj druhé podlažie, ktoré je priamo nad ním. Z tohto pohľadu je ekonomicky výhodnejší viacpodlažný dom. Ak predsa len túžite po bungalove, mal by byť čo najmenej členitý. Čím jednoduchší tvar domu, tým menšie sú tepelné straty.

V konečnom dôsledku je stavba domu o vašich prioritách a preferenciách. Kým niekto potrebuje veľkú záhradu, inému stačí menšia, kým jedným vadí behanie po schodoch, iní s tým problém nemajú. Hlavnú úlohu vo väčšine prípadov zohrávajú financie, takže výstavba domu bude závisieť predovšetkým od nich.

 

Mám podkrovie, čo s ním

Mám podkrovie, čo s ním

Ak disponujete nehnuteľnosťou, v ktorej je neobývané podkrovie, ste takpovediac šťastný človek. Pri dnešných finančne náročných časoch, kedy ceny nehnuteľností neustále stúpajú, môžete už existujúce podkrovie považovať za veľké plus.  Jeho rekonštrukciou získate väčší priestor na bývanie pre vás, prípadne do budúcna pre deti či vnúčatá. Pekne a funkčne zrekonštruované podkrovie  môže tiež zatraktívniť celkový vzhľad vášho domu a tiež zvýšiť jeho trhovú hodnotu. Iste, rekonštrukcia nie je lacný špás, ale je dobrou investíciou do budúcna.

Ešte pred tým, ako sa do rekonštrukcie podkrovia pustíte, je dobré zodpovedať si na otázku, načo má tento priestor v budúcnosti slúžiť, a podľa toho uvažovať nad veľkosťou jednotlivých miestností, počtom okien a použitými materiálmi. Je totiž rozdiel, či bude podkrovie trvalo/ dlhodobo obývané, či v ňom budú povedzme kancelárske priestory pre home office alebo bude využívané len príležitostne pre návštevy. To samozrejme závisí aj od veľkosti priestoru, ktorý máme k dispozícii.

 Nie v každom podkroví sa dá bývať. Vedeli ste napríklad, že minimálny rozmer izieb v rodinnom dome určuje norma STN 73 4301,2005? Podľa nej platí, že všetky obývané miestnosti musia mať ideálnu svetlú výšku aspoň 2,6 metra (2,4 metra v úplnej hranici) a podlahová plocha pre jednu obytnú miestnosť (ak je jediná v dome) je 18m2. Aj jednotlivé miestnosti v dome musia spĺňať určené rozmery, napr. kuchyňa by nemala byť menšia ako 8m2, kuchyňa s jedálňou 12m2, obývačka 16m2, spálňa 10-16m2 a detská izba 8-12 m2 (podľa počtu osôb, ktoré ju budú využívať). Dokonca aj kúpeľňa a WC majú predpísané minimálne rozmery, a to napríklad aj podľa toho, či v nich bude toaleta, bidet, umývadlo alebo práčka a ktorým smerom sa budú otvárať dvere. Čísla vedia byť niekedy poriadne otravné, v prípade stavby či prerábky domu sa naozaj oplatí ovládať ich.

V podkroví môžu byť nielen obytné priestory či spacie zóny, ale napríklad aj šatníky, funkčné sklady nepotrebných vecí, knižnice či dokonca domáce wellness s vírivkou a saunou. Rodiny s deťmi podkrovie často prispôsobujú potrebám svojich ratolestí a práve v tejto časti domu vytvárajú priestranné herne, čitateľské kútiky, relaxačné zóny s matracmi, malé telocvične či ateliéry pre malých umelcov. Fantázii sa medze naozaj nekladú.

Podkrovie môže byť najmä v malom dome pre početnú rodinu praktickým a zaujímavým riešením. Okrem detí si svoje sny môžu práve v podkroví domu plniť aj dospelí. Či už ste amatérsky alebo profesionálny umelec, svoj sen o vlastnom maliarskom či fotografickom ateliéri môžete zrealizovať v priestore pod strechou. Práve podkrovné priestory mu môžu dodať  správny umelecký ráz a nerušený pokoj pre akúkoľvek tvorivú činnosť.

Ak ste podnikateľ a túto činnosť vykonávate z domu, práve podkrovie vám môže vyriešiť problém s nedostatkom miesta. Zmestí sa tam kancelária, skladové priestory aj mini kuchynka. V podkroví vás pri práci nebudú rušiť cudzie hlasy ani krik detí. Vaši najbližší zasa nebudú mať pocit, že sú s vami v práci. Spokojnosť na oboch stranách, a to je vo väčšine prípadov na nezaplatenie.

Ešte stále rozmýšľate či ísť do toho?

Podkrovie, to je správna investícia do spoločného času s rodinou alebo čas pre seba samého. Podkrovie, to sú nezabudnuteľné romantické chvíle pri poháriku vína a pozorovaní nočnej oblohy. Podkrovie, to je úplne iný rozmer bývania. Nenechajte vaše podkrovie chátrať a plňte si svoje sny, či už ako rodina, firma alebo jednotlivec.