Zachytávanie dažďovej vody
Ceny energií neustále rastú, nevynímajúc ani ceny vodného a stočného. Čoraz viac ľudí sa najmä v posledných rokoch zamýšľa nad tým, ako znížiť spotrebu vody a žiť lacnejšie, ale aj ekologickejšie. Jedným z efektívnych spôsobov šetrenia financií, ale aj zníženia spotreby vody je zachytávanie dažďovej vody.
Dažďová voda predstavuje nevyčerpateľný zdroj, ktorý môže byť využívaný na rôzne účely. Zachytávanie dažďovej vody do plastových nádrží je spôsob, ako využiť zrážkovú vodu pre rôzne účely nielen v domácnosti, ale aj na záhrade. Pozrime sa na hlavné výhody zachytávania dažďovej vody.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že na Slovensku pitnou vodou absolútne nešetríme? Polievame ňou záhrady, splachujeme toalety, používame ju na umývanie v domácnosti – okná, podlahy, schody. Je to ale správne? Je to fér voči prírode? Správnu odpoveď zrejme tušíte. Nie je! Ale nikdy nie je neskoro na zamyslenie a nápravu, a to práve zachytávaním a používaním dažďovej vody namiesto pitnej. Dažďová voda sa okrem už spomenutých vecí dá použiť aj na pranie bielizne, umývanie domácich zvierat, auta, bicyklov či hračiek. Ušetrí to financie, ale urobí tiež službu prírode. A to rozhodne stojí za to.
Ďalším dôvodom, prečo dažďovú vodu zachytávať je, aby ste zabránili podmáčaniu pozemku a základov domu. Dažďovú vodu možno odviesť od domu a zastavaných plôch do plastových nádrží, a tým predísť problémom s prebytočnou vlhkosťou, plesňami, hnilobou alebo poškodením základov domu.
Ako správne zachytávať dažďovú vodu?
Ideálnym a najjednoduchším riešením zberu dažďovej vody sú klasické odkvapové systémy. Strešné odkvapové žľaby dažďovú vodu, stekajúcu zo strechy efektívne zachytia a zvedú do odkvapových zvodov. Pod tieto odkvapové zvody je potrebné umiestniť záhradnú nádrž na dažďovú vodu, v ktorej sa bude dažďová voda z odkvapu skladovať, až do času, kým ju nebudeme potrebovať. Je to bezpečné? ÁNO je. Výskumy ukázali, že zloženie dažďovej vody je na polievanie záhrad dokonca lepšie ako polievanie vodou z kohútika. Prečo? Dažďová voda neobsahuje chlór a je chudobná na soli a minerály, a tak nedochádza k salinizácii, čiže k zasoleniu pôdy.
Ktorá nádrž je vhodná na zachytávanie dažďovej vody?
Nádrže na zachytávanie dažďovej vody môžu byť nadzemné alebo podzemné, samonosné alebo obetónované, s rôznym objemom a tvarom. Pri voľbe plastovej nádrže je potrebné zohľadniť množstvo dažďovej vody, ktoré sa dá zachytiť zo strechy alebo iných plôch a tie6 množstvo dažďovej vody, ktoré chceme použiť pre rôzne účely. Nádrž na dažďovú vodu je potrebné umiestniť tak, aby bola ľahko prístupná pre napojenie na potrubia, čerpadlá, filtre a iné príslušenstvo. Podzemnú plastovú nádrž je potrebné zakopať do zeme pod úrovňou mrazu a dodržať odstup od domu a iných stavieb.
A čo údržba?
Nádrž na dažďovú vodu by sme mali umiestniť na rovnú plochu a chrániť ju pred priamym slnečným žiarením. Ideálne miesto je teda niekde v tieni, pri stene domu či garáže, no zároveň blízko záhrady či skleníka. Minimálne raz za sezónu je vhodné nádrž poriadne vymyť a zbaviť ju všetkých nečistôt. Na zimu je potrebné vodu z nádrže vyliať, ak na to zabudnete, voda vám v nádrži zamrzne a nádrž môže prasknúť.
Ktoré strechy sú vhodné na zachytávanie dažďovej vody?
Kvalita zachytávanej dažďovej vody je do značnej miery ovplyvnená typom strešnej krytiny. Ak máte strechu z klasickej pálenej alebo betónovej škridle, nemusíte sa ničoho obávať. Pri plechovej streche si dajte pozor na uvoľňovanie staršieho náteru do zachytávanej vody, ktoré môže viesť (najmä pri častom polievaní v období dlhého sucha) k znehodnoteniu pôdy a plodín. V prípade strechy pokrytej asfaltom alebo eternitom sa neodporúča dažďovú vodu využívať k zalievaniu záhonov, pretože sa do nej môžu uvoľňovať toxické či karcinogénne látky. Takto zachytená voda nie je bezcenná, použiť ju môžete napríklad na umytie auta či bicykla.
Je len na nás, ako s vodou naložíme, či ňou budeme plytvať alebo naopak, hospodáriť efektívne. Zadržiavanie dažďovej vody môže byť začiatkom nášho zodpovedného prístupu k životu na tejto planéte.