Vzduch náš každodenný alebo ako správne vetrať
Možno si poviete, že vetranie je úplne jednoduchá záležitosť, ktorú zvládne každý. Opak je však pravdou. Správne vetranie, to je hotová alchýmia. Povedzme si teda o ňom viac.
Prečo vetrať?
Vetranie slúži na výmenu vzduchu v interiéri. Čerstvý vzduch je nesmierne dôležitý, ako doma, tak aj na pracovisku. Jeho nedostatok a nekvalita môžu spôsobiť rôzne fyzické i psychické problémy a poriadne sa odraziť na našom zdraví. Možno sa aj vy cítite neustále unavený, bez energie, bolieva vás hlava, neviete sa sústrediť. Možno vás často a opakovane trápia respiračné ochorenia či rôzne alergie. Na vine môže byť práve nekvalitné ovzdušie.
Prísun čerstvého vzduchu do interiéru môžeme zabezpečiť dostatočným a správnym vetraním. Keď hovoríme o vetraní, máme na mysli buď prirodzené alebo umelé, čiže mechanické vetranie.
Prirodzené vetranie
Prirodzené vetranie miestnosti docielime otvorením okien. Malo by sa tak udiať 3 až 4- krát za deň, na krátky čas. Okná by mali byť otvorené dokorán. Takéto nárazové vetranie zabezpečí rýchlu výmenu vzduchu v miestnosti, pričom nedôjde k tepelným stratám. Ak teda nechávate okná otvorené „ na vetračku“ počas celého dňa alebo počas niekoľkým hodín, nerobíte dobre. Samozrejme, iná situácia je počas letných mesiacov, kedy by sme bez otvorenej „vetračky“ v miestnosti nevydržali. Spravidla sa však niekoľkohodinové vetranie neodporúča . Prirodzené vetranie je najlacnejšie a najjednoduchšie. Aj tu rozlišujeme dva spôsoby vetrania, a to krížový a komínový. Možno ste už o nich počuli.
Pri krížovom vetraní sa čerstvý vzduch do miestnosti dostáva dvomi protiľahlými oknami, ktoré sa otvoria naraz. Ide o tzv. prievan, ktorý je naozaj efektívnym spôsobom, ako rýchlo a účinne vyvetrať. Pri komínovom spôsobe sa využívajú strešné okná. K výmene vzduchu dochádza tak, že strešné okná sa otvoria a teplý vzduch sa tlačí smerom nahor- von strešnými oknami, a zároveň sa dovnútra vháňa nový čerstvý vzduch.
Vetrajte bez námahy a ekologicky
Vetranie oknami je teda lacný a efektívny spôsob vetrania, a to najmä ak ste doma. Ako ale účinne vyvetrať, ak ste celý deň mimo domu, prípadne aj niekoľko dní? Nie každému môžu s vetraním počas takýchto dní pomôcť susedia či rodina. Vtedy môžu byť veľkou výhodou elektricky ovládané strešné okná. Sú o čosi drahšie, ako klasické strešné okná s manuálnym otváraním, ale investícia do nich sa vyplatí.
Elektricky ovládané strešné okná môžu byť buď s elektrickým pohonom alebo so solárnym pohonom, ktorý je navyše aj ekologický. Inštalácia takýchto strešným okien je síce náročnejšia, ako finančne, tak aj časovo, ale rozhodne sa oplatí. Ocenia ju rodiny s deťmi i staršie a imobilné osoby, pre ktoré môže byť otváranie klasických strešných okien problémom. Súčasťou týchto strešných okien je aj dažďový senzor, ktorý sa postará o zatvorenie strešného okna v prípade dažďa, búrky či výdatného sneženia. Strešné okná s elektrickým pohonom môžeme ovládať dvomi spôsobmi, a to nástenným vypínačom alebo diaľkovo. A keďže doba ide dopredu aj čo sa týka strešných okien, je tu aj možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu. Strešné okná VELUX INTEGRA s jednotkou VELUX ACTIVE robia všetku prácu za vás. Ovládate ich pomocou mobilnej aplikácie, majú schopnosť merať vlhkosť, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti, a podľa toho sa otvárajú a zatvárajú. Takto pohodlne môžete ovládať aj žalúzie či rolety na strešné okná.
Ak teda máte strešné okná na vašom dome, či v byte alebo kancelárií, využívajte ich potenciál aj pri vetraní naplno. Odmenou vám bude zdravé domáce či pracovné ovzdušie.
Mechanické vetranie
Vetrať sa dá aj mechanicky. Tento typ určite dobre poznáte, ak pracujete v kancelárii. Hovoríme o vetraní pomocou ventilátorov. Takáto forma vetrania však nie je efektívna, lebo vzduch v miestnosti sa v skutočnosti nevymení za nový, len sa ochladí, aj to len na krátky čas. Efektívnejší spôsob mechanického vetrania prinášajú vetracie jednotky, napríklad s rekuperáciou, ale aj bez nej. Viac o rekuperačných jednotkách sa dočítate v ďalšom článku.