Stavba domu

Efektívne ohrievanie vody na chalupe

Efektívne ohrievanie vody na chalupe

Chalupárčenie si aj v dnešnej dobe získava svojich priaznivcov. Nečudo, veď kto z nás nepotrebuje občas vypadnúť zo zabehnutého pracovného kolotoča a vychutnať si pohodu na vidieku či uprostred lesa?

Ak patríte medzi chalupárov alebo uvažujete nad tým, že si chalupu zaobstaráte určite vás okrem vykurovania a samotného zariaďovania zaujíma, ako si poradiť s ohrevom vody.  Lebo dnes už neplatí, že voda a dokonca teplá voda na chalupu nepatrí. Mnohí si do svojich víkendových chát zadovážia aj vírivku či umývačku riadu, sprcha je už absolútnou samozrejmosťou.

Aké sú teda možnosti ohrevu vody na chalupách? V podstate dnes už také isté, ako v domácnostiach. Efektívne ohrievanie vody na chate či chalupe závisí najmä od dostupných zdrojov energie, vašich potrieb, ale aj finančných možností.

Ak chata disponuje vlastnou elektrickou energiou, máte možnosť ohrievať vodu pomocou priechodného ohrievača, bojleru alebo solárneho bojleru.  Priechodná ohrievač je malé zariadenie, ktoré okamžite zohrieva vodu pri jej pretekaní. Ideálny je pre menšie chalupy. Ak je vaša chalupa väčšia a potrebujete ohriať väčšie množstvo vody, ideálnym riešením zas bude zásobníkový ohrievač, tzv. bojler. Ten ohrieva vodu v zásobníku a zároveň ju udržiava teplú. 

Pokiaľ je chata pripojená na plyn, máte možnosť ohrievať vodu plynovým ohrievačom, a to buď fľaškovým alebo sieťovým, prípadne môžete využiť kombinovaný kotol, ktorý vyrába energiu na kúrenie a súčasne  aj na ohrev teplej vody.  Situácia s plynom je však v dnešných časoch neistá, pretože sme stále závislí od dovozu plynu zo zahraničia, najmä z Ruska. Stojí preto za premyslenie, či naozaj chceme využiť práve tento spôsob, ktorý je zároveň aj najmenej bezpečný. Známe sú prípady výbuchu plynu či už v domácnosti, ale zvlášť na chatách pri neopatrnej manipulácií s plynovým zariadením.

Stále populárne sú na chatách kachľové pece, ktoré kedysi slúžili nielen na vykurovanie, ale aj na ohrievanie vody. Možno si to pamätáte aj vy z detstva. Dnešné moderné kachle už pracujú na princípe teplovodného výmenníka, ktorý zabezpečuje ohrievanie teplej vody. Ďalšou možnosťou je kotol na drevo či brikety alebo bojler na drevo. Ide skôr o staršie typy ohrevu vody známe z minulosti, dnes už využívané minimálne. Samozrejme, je tu aj možnosť kombinovania jednotlivých spôsobov, napríklad elektriny a kachlí. Tá vám tiež zaručí flexibilitu a nezávislosť, najmä pri výpadku elektrickej energie, či už v dôsledku počasia alebo poruchy.

Alternatívnou možnosťou je ohrievanie vody s využívaním obnoviteľných zdrojov. Takúto možnosť  ponúkajú solárne kolektory,  fotovoltika s elektrickým bojlerom, ale tiež tepelné čerpadlá či vykurovanie biomasou.

O solárnej energii sa často hovorí ako o energii budúcnosti, mnohí chalupári ju však hojne využívajú už dnes. Počiatočné náklady sú trochu vyššie, ale investícia sa oplatí hlavne do budúcna, energie totiž lacnejšie nebudú, práve  naopak, ich ceny neustále stúpajú.

Ako fungujú solárne panely?  Jednoducho. Zachytávajú slnečnú energiu a premieňajú ju na teplo. Výhodou je energetická sebestačnosť, bezpečnosť, ekologickosť a dlhodobá úspora nákladov. Jedinou nevýhodou sú vyššie počiatočné náklady.

Pokiaľ by ste chceli využívať na ohrev teplej vody fotovoltické panely, ideálnou možnosťou je kombinácia s elektrickým bojlerom. Takto si môžete vyrobiť energiu nielen na ohrev vody, ale zvyškovú využiť na iné účely, napríklad na vykurovanie či chladenie. Veľmi populárna na chalupách je tzv. solárna sprcha. Ide o jednoduchý systém, kde sa voda ohrieva priamo v čiernej nádrži na slnku. Získanú teplú vodu využijete na sprchovanie.

Okrem slnečnej energie môžete pri vykurovaní alebo ohreve vody využívať aj energiu z okolitého prostredia – zo vzduchu, zeme či vody a prenášať ju do vody. Na tomto princípe fungujú tepelné čerpadlá. Ich výhodou je, že dokážu efektívne fungovať aj pri nízkych teplotách, čo je potešujúce najmä v našich zemepisných šírkach s nestálym počasím. Ak chalupu využívate nielen počas leta, ale aj v zime, tepelné čerpadlo môže byť vaším spoľahlivým partnerom.

Na záver ešte spomeňme biomasu, ktorá má tiež svojich zástancov. Pokiaľ sa biomasa získava udržateľným spôsobom, ide  o obnoviteľný zdroj energie. Vhodná je najmä na chaty a chalupy. Nevýhodou je, že produkuje emisie a nie je to nič pre pohodlných – je totiž nutné do pece pravidelne prikladať, podobne ako do pece na pevné palivo, drevo či brikety.

Kedy potrebujem stavebné povolenie?

Kedy potrebujem stavebné povolenie?

Ak ste sa rozhodli stavať, respektíve rekonštruovať staršiu nehnuteľnosť, mali by ste sa oboznámiť s tým, aké dokumenty si musíte pripraviť a čo treba dodržať. Aktuálne na Slovensku ešte stále platí stavebný zákon z roku 1976. Ten by sa mal stať minulosťou v apríli budúceho roka, kedy do platnosti vstúpi nový zákon.

Podľa aktuálnych právnych predpisov potrebujete pri akejkoľvek väčšej stavbe nehnuteľnosti, ktorá má viac ako 25 štvorcových metrov stavebné povolenie. Rovnako ho budete potrebovať v prípade rozsiahlejšej rekonštrukcii alebo pri zmene stavby.

 V ostatných prípadoch stavebné povolenie nepotrebujete a stačí, keď plánovanú stavbu alebo rekonštrukciu ohlásite príslušnému stavebnému úradu. Ide o jednoduché stavby, prístavby alebo nadstavby, ak tak určil príslušný stavebná úrad alebo drobné stavby, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a nemôžu ovplyvniť životné prostredie, napr. garáž, zimná záhrada, kôlňa, prístrešok. Stavebné povolenie nepotrebujete ani vtedy, ak prerábate a nemení sa tým vzhľad domu a nezasahujete významne do nosnej konštrukcie stavby. Ak ste napríklad zdedili veľmi starú nehnuteľnosť, ktorá je kultúrnou pamiatkou, a robíte na nej len udržiavacie práce a nie výraznú rekonštrukciu, tiež stavebné povolenie nepotrebujete. Stavebné povolenie sa nevyžaduje ani vtedy, ak sa na pozemku rozmiestňujú elektronické komunikačné siete, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby a prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a výška 4,5 m. Stavebné povolenie nepotrebujete ani v prípade reklamnej stavby, kde jej plocha je menšia ako 3 štvorcové metre. Vtedy vám stačí takúto stavbu ohlásiť príslušnému stavebnému úradu.

A kedy nepotrebujete podať ani oznámenie? Napríklad v prípadoch, kedy ide len o menšie stavebné úpravy, napríklad výmenu strešnej krytiny, okien, dverí, elektrických rozvodov či stavbu plota.

Aké doklady potrebujete predložiť k žiadosti o stavebné povolenie?

Ešte predtým, ako sa vôbec pustíte do stavby či rekonštrukcie, dajte si dokopy všetky potrebné doklady, a to v dostatočnom predstihu. Čakacie lehoty sú na Slovensku neskutočne dlhé, preto na to myslite ešte predtým, ako podáte žiadosť. Obrňte sa trpezlivosťou a pripravte sa na to, že ani do roka, niekedy aj dvoch nemusíte bývať vo vlastnom. Čo budete potrebovať? Nuž nie je toho málo. Okrem základných dokladov, akými sú list vlastníctva, doklad o  územnom rozhodnutí a projektovej dokumentácie stavby budete potrebovať aj kópiu katastrálnej mapy nie staršiu ako 3 mesiace (vybavuje sa na katastrálnom úrade spolu s listom vlastníctva), vyhlásenie o stavebnom dozore, meno stavebného dozoru a  certifikát o odbornej spôsobilosti projektanta, ktorý stavbu naprojektoval. Pripravte si aj súhlas vodární, elektrární, plynární, vyjadrenie správcu cesty a dopravného inšpektorátu, súhlas obce a tiež susedov. Samozrejme, nič nie je zadarmo, okrem poriadnej dávky trpezlivosti sa pripravte aj na poriadny nápor vašej peňaženky, poplatky totiž z roka na rok rastú a vôbec nie sú malé. Aktuálny prehľad poplatkov v stavebnom konaní si zistite na internete, prípadne na príslušných úradoch.

Žiadosť o vydanie stavebného povolenia podávate na príslušnom stavebnom úrade. Ak budete stavať v lokalite, ktorú nepoznáte, zistite si, pod ktorý stavenú úrad patrí. Stavebný úrad má 60-dňovú lehotu na vydanie rozhodnutia v prípade, ak ste doložili všetky prílohy a žiadosť je kompletná. Priemerná dĺžka stavebného konania na Slovensku je však 286 dní. Pokiaľ vaša žiadosť nebude kompletná, úrad vás vyzve, aby ste doplnili chýbajúce náležitosti a dĺžka konania sa tak znovu predlžuje. V žiadosti je potrebné uviesť:

  • druh, účel a miesto stavby, predpokladaný termín dokončenia
  • parcelné čísla a druhy stavebného pozemku s uvedením vlastníckych alebo iných práv podľa katastra nehnuteľností
  • meno, priezvisko a adresa projektanta
  • údaj o tom, či sa stavba uskutočňuje stavebnou firmou alebo svojpomocne

 

Mnohých tieto skutočnosti odrádzajú od stavby vlastného domu, ktorá je predsa len zložitejšia ako rekonštrukcia. Ak však máte dostatok financií, určite sa nenechajte odradiť. Pocit, že bývate pod vlastnou strechou a vlastníte niečo svoje je na nezaplatenie. A myslite aj na to, že do budúcna sa vám hoc aj malý domček bude hodiť a že ceny nehnuteľností budú len stúpať.

Z čoho postaviť dom?

Z čoho postaviť dom?

Ak sa chystáte stavať rodinný dom, určite uvažujete nad tým, ktorý materiál si vybrať. Dnes je ponuka naozaj bohatá a neskúsený stavebník je často na vážkach, čomu má dať prednosť. Tehla alebo drevo? O to ťažšie sa človek rozhoduje, ak so stavbou domu nemá žiadne skúsenosti a nemá mu ani kto poradiť.

Ak ste zástancom prírodných materiálov, zmýšľate ekologicky a chcete žiť v súlade s prírodou, vaša voľba bude jasná. Drevodomy sa najmä v posledných rokoch tešia veľkej popularite. Sú moderné, ekologické a postavené do niekoľkých týždňov, čo často zohráva kľúčovú úlohu. Predsa len, stavba murovaného domu trvá oveľa dlhšie. Ak potrebujete bývať čo najrýchlejšie vo svojom, drevený dom bude pre vás dobrým riešením. Aké sú jeho ďalšie výhody?

Drevodomy patria medzi nízkoenergetické domy. Čo to znamená? Drevo ako stavebný materiál má veľmi dobré, priam ideálne mechanické vlastnosti. Pri stavebných úpravách tohto prírodného materiálu sa totiž spotrebuje výrazne menej energie, než si vyžiada napríklad výroba železobetónovej konštrukcie. Rovnako aj preprava a montáž pomerne ľahkých drevených nosníkov a panelov je spravidla energeticky menej náročná, než v prípade kameňov, tehál či betónu.  Okrem toho sa drevodomy vyznačujú nízkou tepelnou vodivosťou a dosahujú výborné tepelnoizolačné vlastností. Z praktického hľadiska to znamená, že v dobre postavenom drevenom dome vám nikdy nebude zima ani horúco. Možno sa pýtate, ako je to s vlhkosťou v drevenom dome? Najlepšie by bolo opýtať sa tých, ktorí v drevostavbe bývajú. Vo všeobecnosti však platí, že vlhkosť je nepriateľom dreva. Zvýšená vlhkosť vzniká v každom dome najmä v kuchyni pri varení a v kúpeľni pri kúpaní a sprchovaní. Ako teda s vlhkosťou v drevodome narábať?

Najdôležitejšie je pravidelné, intenzívne vetranie. Odborníci odporúčajú vetrať otvorenými oknami dokorán, tak, aby vznikol prievan.  Vetrať by sa malo krátko, aby sa stihol v dome vymeniť vzduch, ale neochladili sa steny. Pri takomto vetraní je potrebné nechať kúrenie zapnuté. Akonáhle sa okná uzatvoria, teplo sa do miestnosti vráti. V žiadnom prípade sa nedoporučuje celodenné vetranie ani vypínanie radiátorov počas vetrania v zime. Na záver ešte jedno dôležité upozornenie -  ak je drevostavba dlhodobo vystavovaná vlhkosti a plesniam, môže to vážne narušiť statiku celého domu.  Preto okrem vetrania myslite aj na to, že šarapatu vám v dome môže narobiť aj sušenie mokrej bielizne v interiéri či úplné vypínanie kúrenia v spálni.

A aké má drevodom nevýhody?

Určite vám ako prvé napadne, že drevená stavba nie je úplne bezpečná z hľadiska požiarov. Tomu sa však dá čiastočne zabrániť dobrou izoláciou strechy a stien. Nešetrite preto na materiáloch a nekupujte tie najlacnejšie, prípadne materiály zo zahraničia, ktoré nespĺňajú naše bezpečnostné normy. Predídete tak mnohým problémom. No a nevýhodou môže byť aj slabá protihluková izolačná schopnosť. Ak teda plánujete stavať v hlučnejšom prostredí, v blízkosti ciest či železnice, drevostavba nemusí byť ideálnym riešením.

No a čo dom z tehál? Aké vybrať?

Dom z tehál, to je rokmi overená klasika. Tehly sú prírodný materiál s dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami. V zime udržia v dome teplo, v lete zasa chlad. Umožňujú domu dýchať, regulujú nielen teplotu, ale aj vlhkosť a tým optimálne podmienky pre zdravý život. Tehla neobsahuje žiadne chemické prísady, vypaľuje sa pri vysokých teplotách, a tak dobre odoláva aj teplotným výkyvom, čo je v našich zemepisných šírkach veľkou výhodou. Tehly znesú silné zaťaženie a odolajú aj nepriaznivým poveternostným vplyvom. Z hľadiska požiaru sú tehlové domy bezpečnejšie ako drevodomy a navyše aj dobre vyzerajú. Výhodou je aj to, že nevyžadujú dodatočné zateplenie.

Pálené tehly sú spoľahlivým stavebným materiálom, poskytujúci tepelný a akustický komfort. Tehly Porotherm od spoločnosti Wienerberger patria medzi ekologické stavebné materiály, ktoré spĺňajú požiadavky noriem bez zateplenia. Rozmery tehál umožňujú stavbu stien rôznych hrúbok a účelu, vhodné ako nosné steny, nenosné priečky a  jednovrstvové obvodové steny. Pálené Tehly sú nie len moderným ale aj tradičným stavebným materiálom. Umožňujú klasické murovanie na maltu. Pri použití brúsených tehál, je možné murovanie na murovaciu penu Porotherm Dryfix. Spoje tehál sú pevné už do 20 minút po ich uložení a murovanie je možné až do teploty -5°C.

Ytong má tiež vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a ponúka primeranú zvukovú izoláciu. Čo sa týka nosnosti, je dostatočná, ale nie tak vysoká, ako u klasickej tehly. Ytong je však ľahší, lepšie a rýchlejšie sa s ním pracuje, ako v porovnaní s tehlou, preto je častou voľbou stavebníkov pri stavbe vysnívaného rodinného domu. Nevyžaduje rohové kusy a medzikusy, dá sa opracovať aj ručne.  Ytong je dokonale hladká tvárnica, na ktorú je ideálna tenkovrstvová omietka, na rozdiel od tehly, kde je treba spraviť omietku hrubšiu.

Dobré tepelnoizolačné vlastnosti má aj Porfix a poskytuje tiež dobrú zvukovú izoláciu. Dobre sa s ním manipiluje, ľahko sa reže na menšie časti. Cenovo sú ytong a porfix na tom podobne, porfix je o niečo lacnejší, v porovnaní s tehlou sú však ytong aj porfix drahšie.

Kto už dom postavil, vie, že šetriť na stavbe a použitých materiáloch sa neoplatí. Rovnako aj na remeselníkoch. Dbajte na recenzie, odporúčania a nedajte sa zlákať nízkou cenou. Môže sa vám to vypomstiť.

Podlahová krytina v dome

Podlahová krytina v dome

Popri streche a fasáde domu sú to práve podlahy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu. Ako vybrať tú správnu podlahu pre váš dom či byt? Mala by byť podlaha v celom dome či byte rovnaká alebo sa do každej miestnosti hodí niečo iné? Výber podlahy závisí najmä od vášho vkusu, preferencií, ale samozrejme aj od cenovej dostupnosti.

V dnešnej dobe čoraz viac stavebníkov preferuje ako pri stavbe domu, tak aj pri výbere strechy, podláh a zariadenia minimalistický štýl. Kým v minulosti sa vo veľkej miere využívali ozdobné prvky, ornamenty, široká škála farieb a materiálov, dnes je to inak. V moderných interiéroch prevládajú jednoduché línie, minimum farby a len malé množstvo dekoratívnych prvkov. Interiér tak pôsobí čisto, jednoducho, ale pritom elegantne a štýlovo. Vďaka bielej, čiernej či sivej farbe pôsobí vždy novo a moderne, a samozrejme nadčasovo. Aká teda vybrať podlahu, aby zapadla do celkového interiéru, ale nerobila ho fádnym?

Podlahová krytina v interiéri musí okrem estetickej funkcie plniť aj iné. Na prvom mieste je bezpečnosť, aby na nej nedochádzalo k nepríjemným pošmyknutiam a pádom. Práve doma sa totiž stáva najviac úrazov. Podlaha by mala byť aj odolná voči popraskaniu, poškriabaniu, najmä ak máte doma malé deti, ktoré sa práve na podlahe najčastejšie hrajú, či už z autíčkami, kočiarikmi či odrážadlami. A to dá podlahe poriadne zabrať. Pozrime sa teda na jednotlivé miestnosti v dome či byte a povedzme si, aká podlaha sa do danej miestnosti hodí a aká nie.

Hneď ako vstúpime do interiéru, zaujme nás podlaha vo vstupnej chodbe či hale. Keďže do tejto miestnosti vstupujeme v obuvi, často znečistenej a mokrej, absolútne sa sem nehodí drevená či plávajúca podlaha, ale dlažba, ktorú jednoducho kedykoľvek utrieme a vyčistíme. Pokiaľ máte maličké deti alebo ste senior, na trhu je už aj veľké množstvo protišmykových podláh, ktoré sa ľahko udržiavajú, ale ich štruktúra zabraňuje pošmyknutiu, a tak sú navyše bezpečné. Protišmyková podlaha môže byť dobrou voľbou aj do kúpeľne, kde tiež môže dôjsť k úrazu následkom pádu. V tomto prípade zvoľte podlahu vhodnú do mokrého prostredia. Do kúpeľne sa tiaž absolútne nehodí drevená či plávajúca podlaha. Ak máte interiér ladený do prírodných farieb a často použitým materiálom je drevo, na výber máte množstvo dlažieb s dreveným efektom v rôznych farebných odtieňoch.

Detská izba má byť miesto pre hru a odpočinok, ale aj tu je bezpečnosť na prvom mieste. Deti trávia najviac času práve na zemi, preto by podlaha mala byť nielen pekná, ale aj kvalitná a odolná voči škrabancom. Na zemi by nemala byť ani studená dlažba, naopak, vhodná je či už drevená, laminátová podlaha alebo v dnešnej dobe často využívaný vinyl. Ide o podobnú podlahu ako je laminátová, ktorú každý z nás dobre pozná. Vinyl je však odolnejší voči mechanickému poškodeniu, má tiež vysokú nasiakavosť, pružnosť a je dostupný v mnohých farebných dekoroch. Oproti dreveným podlahám je aj cenovo dostupnejší. Vinylovú podlahu môžete klásť dvomi spôsobmi, a to zaklikávať ju do seba tak, ako plávajúcu alebo ju lepiť na podklad. Druhý spôsob je využívaný viac, pretože materiál tak menej pracuje a mene sa hýbe. Samozrejme stále obľúbenou v detskej izbe je aj drevená podlaha, pretože je na rozdiel od laminátovej podlahy prirodzene teplá. O drevo sa však treba starať a o podlahe to platí dvojnásobne. Drevená podlaha nie je odolná voči a poškriabaniu ani voči vode a pre jej pekný vzhľad po mnoho rokov ju treba ošetrovať prípravkami na drevo. Mnohí aj do detskej izby volia laminát, lebo sa ľahko udržiava. Ideálne je však skombinovať ho s koberčekmi, aby bolo deťom na zemi teplo a príjemne.

V obývacej miestnosti môžete zvoliť prakticky čokoľvek – drevo, laminát, kameň či keramickú dlažbu. Závisí najmä od vášho vkusu, ale aj od zariadenia miestnosti, ale tiež od toho, ako v obývacej miestnosti trávite čas. Dnes už v mnohých domácnostiach nájdeme obývačku spojenú  s kuchyňou, a tomu je nutné prispôsobiť aj podlahovú krytinu. Niekto preferuje jeden druh podlahy, iný sa rozhodne napr. pre dlažbu v kuchyni a drevo či laminát v obývačke. Je to samozrejme aj praktická záležitosť, nakoľko práve v kuchyni môžete častejšie niečo vyliať či rozbiť. V obývačke plní podlaha skôr dekoratívnu funkciu, i keď pre mnohých z nás je dôležité, aby nám bolo pri sedení teplo a príjemne.

Pozrime sa ešte na podlahové krytiny a vykurovanie. Podlahové kúrenie je možné použiť pod každú povrchovú úpravu podlahy. Najlepším podlahovým typom krytiny pre podlahové kúrenie sú krytiny s dobrou tepelnou vodivosťou, ktoré zlepšujú rýchlejšie zahrievanie podlahy, poskytujú vyšší tepelný výkon a efektívnejšie fungovanie. Ideálne sú v tomto prípade kameň a dlaždice, pretože majú dobrú tepelnú vodivosť a ľahko prenášajú teplo na povrch podlahy. Laminát je tiež dobre kompatibilný s podlahovým kúrením. Čím tenší je podlahový materiál a čím vyššia je hustota, tým kratší bude čas na zahriatie a systém bude pohotovejší. A čo drevená klasika? Rôzne typy drevených podláh majú rôzne tepelné vlastnosti, preto existujú rozdiely v ich vhodnosti na použitie v systéme podlahového kúrenia. Čím sú podlahové dosky hustejšie a tenšie, tým lepšie vedú teplo a zvyčajne sú vhodnejšie na použitie s podlahovým kúrením. Kvôli bezpečnosti pre drevené podlahy platí, že nesmie teplota povrchu podlahy prekročiť 27 ° C. To neplatí napr. pre vinyl, pretože ten sa síce rýchlo zahraje, ale aj rýchlo ochladí, je preto bezpečný na kombináciu s podlahovým vykurovaním a nie je tu stanovená maximálna teplota. Pozornosť tu však treba zamerať na efektívnosť. Ak výrobca vinylovej podlahy uvádza, že musí byť použitá v spojení s podkladom, podklad nesmie byť hrubý viac ako 3 mm – 6 mm a musí byť priedušný. Pri použití systému s vinylovou podlahou je potrebné dbať na zabezpečenie efektívneho výkonu systému a neodporúčame inštaláciu systému, ak nie sú splnené nižšie uvedené limity.

Pri výbere vhodnej podlahovej krytiny v dome berte do úvahy faktory, akými sú bezpečnosť, odolnosť, stálosť, ale aj estetickosť a financie. Zvoľte podlahu, ktorá bude dobre korešpondovať so zariadením domu a jeho celkovým vzhľadom. Iná podlaha sa hodí do modernej novostavby, iná na chalupu či do interiéru s prvkami vintage. A pamätajte, čo dobre vyzerá inde, u vás doma nemusí a čo sa nepáči iným, práve vám sa môže. Podlaha dotvorí váš domov a aj vďaka dobre stanovenej podlahe sa budete v interiéri cítiť príjemne počas celého roka.

Komín Schiedel

Komín Schiedel

Pokiaľ sa chystáte stavať alebo rekonštruovať rodinný dom, určite rozmýšľate nad tým, aký komín zvoliť. Okrem estetickej stránky, ktorá je samozrejme dôležitá, je na prvom mieste bezpečnosť. Moderné komíny, ak majú byť bezpečné a slúžiť majiteľom desiatky rokov, musia spĺňať isté požiadavky. Musia byť certifikované, musia mať dobrý ťah na bezpečný odvod splodín a musia dobre odolávať jednak kyselinám, ale aj samotnému kondenzátu. Ešte pred  stavbou rodinného domu či rekonštrukciou kúrenia a rozvodov si premyslite, akým spôsobom chcete dom vykurovať a koľko spotrebičov budete mať napojených. Neadekvátna veľkosť komína vzhľadom k spotrebiču môže mať za následok zlý ťah, a tým aj neefektívne odvádzanie splodín a zadymovanie. Niektoré komíny majú regulovateľné ventily, ktoré umožňujú prispôsobenie ťahu podľa potreby, čo je užitočné na kontrolu intenzity ohňa. A ešte jedno upozornenie - zabezpečte, aby bol komín riadne izolovaný a tiež odolný voči poveternostným vplyvom. Postaráte sa tak o jeho dlhú životnosť.

Medzi top výrobcov komínov patrí firma Schiedel. Na výber máte keramické alebo nerezové komínové systémy.

Pokiaľ staviate moderný energeticky úsporný dom, môžete si vybrať komínový systém Absolut s keramickou profilovanou vložkou a tvárnicou s integrovanou tepelnou izoláciou. Ide o jediný komínový systém použiteľný pre pasívne domy a zároveň jediný komínový systém bez zadného odvetrávania. Dokáže zásobovať kondenzačný kotol vzduchom na horenie, bez problémov spolupracuje aj s rekuperáciou a problém nemá ani s prechodom na iný typ paliva. Navyše má malé rozmery i hmotnosť.

Komínový systém Schiedel Kombigas spája všetko potrebné v jednom komíne. V kompaktnom rozmere komínovej tvárnice 3 v 1 máte vyriešené spaliny, plynový kotol, nasávanie vzduchu na jeho prevádzku a jednu šachtu máte pre technické vedenia.
Šachty môžu byť prístupné a preto je možné vedenia doplniť, vymeniť, opraviť.

Štandardné riešenie ponúka komín Schiedel UNI ADVANCED Plus. Je taktiež bez zadného odvetrávania a je vhodný na všetky typy palív, teda pre pevné aj plynné palivá. Má malé rozmery, je odolný voči vlhkosti a bez problémov k nemu možno pripojiť kondenzačný kotol.

Odolný, estetický a perfektne izolovaný je kovový komínový systém Schiedel ICS z nehrdzavejúcej ocele. Je vhodný pre všetky typy palív a je odolný voči vlhkosti. Rýchla a jednoduchá montáž je pri ňom zaručená.

Minimalisti určite ocenia oceľový komín Schiedel Kingfire Parat. Priamo pod komínom Schiedel ABSOLUT so šachtou je umiestnená krbová vložka s uzatvorenou spaľovacou komorou. Na menej ako 1 štvorcovom metri tak máte krb na drevo spolu s komínom. Šetrí miesto v domácnosti, jednoducho sa používa a spolupracuje tiež s rekuperáciou.

Ak si komín neviete vybrať vy, nechajte si poradiť od odborníkov. Výrobca Schiedel je stálicou už aj na slovenskom trhu a okrem komínov ponúka aj krbové kachle, plynové krby, ale tiež multifunkčné riešenia pre rodinné a bytové domy.  Neriaďte sa len cenou, ale myslite  na to, že komín je investícia na mnoho rokov, a teda musí spĺňať aj tie najnáročnejšie požiadavky. Len s kvalitným a bezpečným komínom bude aj váš domov bezpečný a vaše bývanie kvalitné.

Dlažba v exteriéri

Dlažba v exteriéri

Blíži sa leto, čo pre mnohých znamená aktívne trávenie voľného času alebo oddych v záhrade. Možno aj vy patríte k tým, ktorý si okolie domu a priestory budú chcieť ešte pred letom zveľadiť či zmodernizovať. Jednou z možností, ako  dať vašej záhrade nový šmrnc je nová dlažba. Aká by mala byť, na čo sa pri kúpe zamerať a čo by ste pri nej určite nemali zanedbať?

 

Vyberajte odolnú dlažbu s vhodnými parametrami

Keďže sa jedná o exteriérovú dlažbu, mala by dobre znášať nástrahy počasia v našich zemepisných šírkach, teda byť odolná voči dažďu, snehu a mrazu. Taktiež musí zniesť isté zaťaženie, podľa toho, aký bude jej účel a kde sa bude nachádzať. Menšie zaťaženie bude vyžadovať dlažba, po ktorej budete len chodiť, prípadne na nej bude položený ľahší záhradný nábytok. Dlažba, po ktorej sa bude aj jazdiť autom, hoc len do garáže, bude určite vyžadovať schopnosť väčšej záťaže. Tomu musí byť bezpodmienečne prispôsobená aj hrúbka exteriérovej dlažby, a to minimálne 2 cm. Je potrebné tiež  si uvedomiť, že je rozdiel, či bude dlažba položená pod strechou krytej terasy alebo nekrytým zvyškom záhrady a tiež to, či bude využívaná len sezónne alebo celoročne. No a v neposlednom rade je tu aj otázka bezpečnosti, ktorú rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Exteriérová dlažba, ak má byť naozaj bezpečná pre celú rodinu, musí byť aj  protišmyková, aby na nej nedochádzalo k zbytočným úrazom, najmä ak sa rozhodujete položiť dlažbu na miesto, kde bude stáť bazén či detské ihrisko.  Exteriérová dlažba sa hodí ako do záhrady, tak aj na terasu, do altánku, k bazénu či nekrytej garáži pre auto. Od toho. Kde sa bude nachádzať závisí aj investícia a konkrétny výber exteriérovej dlažby.

Všetky spomenuté kritériá spĺňajú výrobcovia Semmerlock, Premac a Stadreko.

Semmerlock- to je možnosť kombinovať dlažbu so schodmi, plotmi a múrikmi v jednotnom dizajne. Povrchy dlažby Semmelrock sa navzájom líšia. Sú zušľachťované rôznorodou povrchovou úpravou, vďaka čomu sú vhodné na najrôznejšie účely - záhradnú terasu, chodník či vstup do garáže alebo domu. Na výber máte z rôznych dizajnov, či už ste zástancom prírodného kameňa, betónu či dreva. Na svoje si príde každý. Dôležité je, že dlažby a dlažobné prvky Semmerlock spĺňajú všetky atribúty funkčnosti a bezpečnosti. Betónová dlažba Semmelrock nesie so sebou označenie Semmelrock Protect a Protec®Plus. Táto ochrana poskytuje záhradnej dlažbe odolnosť voči poveternostným vplyvom a umožňuje jednoduchšiu údržbu. PaveLock – System Einstein® je patentovaný zámkový systém s integrovanou poistkou proti posunu dlažby, čo znamená, že takáto dlažba je v plnej miere odolná aj voči častej premávke. Úplnou samozrejmosťou je prirodzený odtok dažďovej vody späť do obehu, čo zaručuje jej ekologickosť.

 

Dlažba zn. Premac

Firma Premac je na trhu už 30 rokov a odvtedy jej kvalitu a spoľahlivosť ocenili už tisícky spokojných klientov. Exteriérová dlažba v ich ponuke vyniká pevnosťou, odolnosťou a vysokou životnosťou aj v tých najnáročnejších podmienkach. Jednou z hlavných výhod je odtok dažďovej vody  aj vtedy, ak nemáte vybudovaný žľab alebo kanalizáciu. Okrem klasickej betónovej dlažby, ktorú ponúkajú vo viacerých farebných odtieňoch si môžete vybrať aj prémiové terasové platne so štruktúrou dreva, bridlice alebo štiepanej palisády, ktorá pripomína drvený kameň. K dispozícii sú aj melírované parkové obrubníky s rovnou hranou, ktoré poslúžia na lemovanie chodníkov či terás. Na zdokonalenie vašich kvetinových záhonov v svahu si môžete vybrať napríklad modernú svahovú tvárnicu  Polifor.

Kvalita, odolnosť a vysoký stupeň zaťaženia -  to sú atribúty exteriérovej dlažby zn. Stadreko. Vybrať si môžete z bohatej palety dlažieb vo vzhľade štiepaného kameňa či dreva, pričom je jednoduché skombinovať dlažbu aj s betónovými schodmi či plotom.

Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, čomu dáte prednosť a ako si zveľadíte vašu záhradu pred prichádzajúcim letom. Odmenou vám bude nielen pekný vzhľad, ale aj bezpečnosť a funkčnosť, ktorú využijete počas mnohých rokov.

 

 

 

Gabiony

Gabiony

Možno ste toto slovo ešte nepočuli a možno uvažujete, že si gabiony zadovážite a chcete sa o nich do...

Čím zatepliť fasádu domu

Čím zatepliť fasádu domu

O zatepľovaní sa toho každoročne popíše až až. Ako všetko, tak aj zatepľovanie má svojich zástancov ...

Ako zariadiť podkrovie

Ako zariadiť podkrovie

Či už ste majiteľom domu alebo bytu, asi sa zhodneme v tom, že miesta nie je nikdy dosť. Ani do...