Efektívne ohrievanie vody na chalupe
Chalupárčenie si aj v dnešnej dobe získava svojich priaznivcov. Nečudo, veď kto z nás nepotrebuje občas vypadnúť zo zabehnutého pracovného kolotoča a vychutnať si pohodu na vidieku či uprostred lesa?
Ak patríte medzi chalupárov alebo uvažujete nad tým, že si chalupu zaobstaráte určite vás okrem vykurovania a samotného zariaďovania zaujíma, ako si poradiť s ohrevom vody. Lebo dnes už neplatí, že voda a dokonca teplá voda na chalupu nepatrí. Mnohí si do svojich víkendových chát zadovážia aj vírivku či umývačku riadu, sprcha je už absolútnou samozrejmosťou.
Aké sú teda možnosti ohrevu vody na chalupách? V podstate dnes už také isté, ako v domácnostiach. Efektívne ohrievanie vody na chate či chalupe závisí najmä od dostupných zdrojov energie, vašich potrieb, ale aj finančných možností.
Ak chata disponuje vlastnou elektrickou energiou, máte možnosť ohrievať vodu pomocou priechodného ohrievača, bojleru alebo solárneho bojleru. Priechodná ohrievač je malé zariadenie, ktoré okamžite zohrieva vodu pri jej pretekaní. Ideálny je pre menšie chalupy. Ak je vaša chalupa väčšia a potrebujete ohriať väčšie množstvo vody, ideálnym riešením zas bude zásobníkový ohrievač, tzv. bojler. Ten ohrieva vodu v zásobníku a zároveň ju udržiava teplú.
Pokiaľ je chata pripojená na plyn, máte možnosť ohrievať vodu plynovým ohrievačom, a to buď fľaškovým alebo sieťovým, prípadne môžete využiť kombinovaný kotol, ktorý vyrába energiu na kúrenie a súčasne aj na ohrev teplej vody. Situácia s plynom je však v dnešných časoch neistá, pretože sme stále závislí od dovozu plynu zo zahraničia, najmä z Ruska. Stojí preto za premyslenie, či naozaj chceme využiť práve tento spôsob, ktorý je zároveň aj najmenej bezpečný. Známe sú prípady výbuchu plynu či už v domácnosti, ale zvlášť na chatách pri neopatrnej manipulácií s plynovým zariadením.
Stále populárne sú na chatách kachľové pece, ktoré kedysi slúžili nielen na vykurovanie, ale aj na ohrievanie vody. Možno si to pamätáte aj vy z detstva. Dnešné moderné kachle už pracujú na princípe teplovodného výmenníka, ktorý zabezpečuje ohrievanie teplej vody. Ďalšou možnosťou je kotol na drevo či brikety alebo bojler na drevo. Ide skôr o staršie typy ohrevu vody známe z minulosti, dnes už využívané minimálne. Samozrejme, je tu aj možnosť kombinovania jednotlivých spôsobov, napríklad elektriny a kachlí. Tá vám tiež zaručí flexibilitu a nezávislosť, najmä pri výpadku elektrickej energie, či už v dôsledku počasia alebo poruchy.
Alternatívnou možnosťou je ohrievanie vody s využívaním obnoviteľných zdrojov. Takúto možnosť ponúkajú solárne kolektory, fotovoltika s elektrickým bojlerom, ale tiež tepelné čerpadlá či vykurovanie biomasou.
O solárnej energii sa často hovorí ako o energii budúcnosti, mnohí chalupári ju však hojne využívajú už dnes. Počiatočné náklady sú trochu vyššie, ale investícia sa oplatí hlavne do budúcna, energie totiž lacnejšie nebudú, práve naopak, ich ceny neustále stúpajú.
Ako fungujú solárne panely? Jednoducho. Zachytávajú slnečnú energiu a premieňajú ju na teplo. Výhodou je energetická sebestačnosť, bezpečnosť, ekologickosť a dlhodobá úspora nákladov. Jedinou nevýhodou sú vyššie počiatočné náklady.
Pokiaľ by ste chceli využívať na ohrev teplej vody fotovoltické panely, ideálnou možnosťou je kombinácia s elektrickým bojlerom. Takto si môžete vyrobiť energiu nielen na ohrev vody, ale zvyškovú využiť na iné účely, napríklad na vykurovanie či chladenie. Veľmi populárna na chalupách je tzv. solárna sprcha. Ide o jednoduchý systém, kde sa voda ohrieva priamo v čiernej nádrži na slnku. Získanú teplú vodu využijete na sprchovanie.
Okrem slnečnej energie môžete pri vykurovaní alebo ohreve vody využívať aj energiu z okolitého prostredia – zo vzduchu, zeme či vody a prenášať ju do vody. Na tomto princípe fungujú tepelné čerpadlá. Ich výhodou je, že dokážu efektívne fungovať aj pri nízkych teplotách, čo je potešujúce najmä v našich zemepisných šírkach s nestálym počasím. Ak chalupu využívate nielen počas leta, ale aj v zime, tepelné čerpadlo môže byť vaším spoľahlivým partnerom.
Na záver ešte spomeňme biomasu, ktorá má tiež svojich zástancov. Pokiaľ sa biomasa získava udržateľným spôsobom, ide o obnoviteľný zdroj energie. Vhodná je najmä na chaty a chalupy. Nevýhodou je, že produkuje emisie a nie je to nič pre pohodlných – je totiž nutné do pece pravidelne prikladať, podobne ako do pece na pevné palivo, drevo či brikety.