Podlahová krytina v dome

Popri streche a fasáde domu sú to práve podlahy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu. Ako vybrať tú správnu podlahu pre váš dom či byt? Mala by byť podlaha v celom dome či byte rovnaká alebo sa do každej miestnosti hodí niečo iné? Výber podlahy závisí najmä od vášho vkusu, preferencií, ale samozrejme aj od cenovej dostupnosti.

V dnešnej dobe čoraz viac stavebníkov preferuje ako pri stavbe domu, tak aj pri výbere strechy, podláh a zariadenia minimalistický štýl. Kým v minulosti sa vo veľkej miere využívali ozdobné prvky, ornamenty, široká škála farieb a materiálov, dnes je to inak. V moderných interiéroch prevládajú jednoduché línie, minimum farby a len malé množstvo dekoratívnych prvkov. Interiér tak pôsobí čisto, jednoducho, ale pritom elegantne a štýlovo. Vďaka bielej, čiernej či sivej farbe pôsobí vždy novo a moderne, a samozrejme nadčasovo. Aká teda vybrať podlahu, aby zapadla do celkového interiéru, ale nerobila ho fádnym?

Podlahová krytina v interiéri musí okrem estetickej funkcie plniť aj iné. Na prvom mieste je bezpečnosť, aby na nej nedochádzalo k nepríjemným pošmyknutiam a pádom. Práve doma sa totiž stáva najviac úrazov. Podlaha by mala byť aj odolná voči popraskaniu, poškriabaniu, najmä ak máte doma malé deti, ktoré sa práve na podlahe najčastejšie hrajú, či už z autíčkami, kočiarikmi či odrážadlami. A to dá podlahe poriadne zabrať. Pozrime sa teda na jednotlivé miestnosti v dome či byte a povedzme si, aká podlaha sa do danej miestnosti hodí a aká nie.

Hneď ako vstúpime do interiéru, zaujme nás podlaha vo vstupnej chodbe či hale. Keďže do tejto miestnosti vstupujeme v obuvi, často znečistenej a mokrej, absolútne sa sem nehodí drevená či plávajúca podlaha, ale dlažba, ktorú jednoducho kedykoľvek utrieme a vyčistíme. Pokiaľ máte maličké deti alebo ste senior, na trhu je už aj veľké množstvo protišmykových podláh, ktoré sa ľahko udržiavajú, ale ich štruktúra zabraňuje pošmyknutiu, a tak sú navyše bezpečné. Protišmyková podlaha môže byť dobrou voľbou aj do kúpeľne, kde tiež môže dôjsť k úrazu následkom pádu. V tomto prípade zvoľte podlahu vhodnú do mokrého prostredia. Do kúpeľne sa tiaž absolútne nehodí drevená či plávajúca podlaha. Ak máte interiér ladený do prírodných farieb a často použitým materiálom je drevo, na výber máte množstvo dlažieb s dreveným efektom v rôznych farebných odtieňoch.

Detská izba má byť miesto pre hru a odpočinok, ale aj tu je bezpečnosť na prvom mieste. Deti trávia najviac času práve na zemi, preto by podlaha mala byť nielen pekná, ale aj kvalitná a odolná voči škrabancom. Na zemi by nemala byť ani studená dlažba, naopak, vhodná je či už drevená, laminátová podlaha alebo v dnešnej dobe často využívaný vinyl. Ide o podobnú podlahu ako je laminátová, ktorú každý z nás dobre pozná. Vinyl je však odolnejší voči mechanickému poškodeniu, má tiež vysokú nasiakavosť, pružnosť a je dostupný v mnohých farebných dekoroch. Oproti dreveným podlahám je aj cenovo dostupnejší. Vinylovú podlahu môžete klásť dvomi spôsobmi, a to zaklikávať ju do seba tak, ako plávajúcu alebo ju lepiť na podklad. Druhý spôsob je využívaný viac, pretože materiál tak menej pracuje a mene sa hýbe. Samozrejme stále obľúbenou v detskej izbe je aj drevená podlaha, pretože je na rozdiel od laminátovej podlahy prirodzene teplá. O drevo sa však treba starať a o podlahe to platí dvojnásobne. Drevená podlaha nie je odolná voči a poškriabaniu ani voči vode a pre jej pekný vzhľad po mnoho rokov ju treba ošetrovať prípravkami na drevo. Mnohí aj do detskej izby volia laminát, lebo sa ľahko udržiava. Ideálne je však skombinovať ho s koberčekmi, aby bolo deťom na zemi teplo a príjemne.

V obývacej miestnosti môžete zvoliť prakticky čokoľvek – drevo, laminát, kameň či keramickú dlažbu. Závisí najmä od vášho vkusu, ale aj od zariadenia miestnosti, ale tiež od toho, ako v obývacej miestnosti trávite čas. Dnes už v mnohých domácnostiach nájdeme obývačku spojenú  s kuchyňou, a tomu je nutné prispôsobiť aj podlahovú krytinu. Niekto preferuje jeden druh podlahy, iný sa rozhodne napr. pre dlažbu v kuchyni a drevo či laminát v obývačke. Je to samozrejme aj praktická záležitosť, nakoľko práve v kuchyni môžete častejšie niečo vyliať či rozbiť. V obývačke plní podlaha skôr dekoratívnu funkciu, i keď pre mnohých z nás je dôležité, aby nám bolo pri sedení teplo a príjemne.

Pozrime sa ešte na podlahové krytiny a vykurovanie. Podlahové kúrenie je možné použiť pod každú povrchovú úpravu podlahy. Najlepším podlahovým typom krytiny pre podlahové kúrenie sú krytiny s dobrou tepelnou vodivosťou, ktoré zlepšujú rýchlejšie zahrievanie podlahy, poskytujú vyšší tepelný výkon a efektívnejšie fungovanie. Ideálne sú v tomto prípade kameň a dlaždice, pretože majú dobrú tepelnú vodivosť a ľahko prenášajú teplo na povrch podlahy. Laminát je tiež dobre kompatibilný s podlahovým kúrením. Čím tenší je podlahový materiál a čím vyššia je hustota, tým kratší bude čas na zahriatie a systém bude pohotovejší. A čo drevená klasika? Rôzne typy drevených podláh majú rôzne tepelné vlastnosti, preto existujú rozdiely v ich vhodnosti na použitie v systéme podlahového kúrenia. Čím sú podlahové dosky hustejšie a tenšie, tým lepšie vedú teplo a zvyčajne sú vhodnejšie na použitie s podlahovým kúrením. Kvôli bezpečnosti pre drevené podlahy platí, že nesmie teplota povrchu podlahy prekročiť 27 ° C. To neplatí napr. pre vinyl, pretože ten sa síce rýchlo zahraje, ale aj rýchlo ochladí, je preto bezpečný na kombináciu s podlahovým vykurovaním a nie je tu stanovená maximálna teplota. Pozornosť tu však treba zamerať na efektívnosť. Ak výrobca vinylovej podlahy uvádza, že musí byť použitá v spojení s podkladom, podklad nesmie byť hrubý viac ako 3 mm – 6 mm a musí byť priedušný. Pri použití systému s vinylovou podlahou je potrebné dbať na zabezpečenie efektívneho výkonu systému a neodporúčame inštaláciu systému, ak nie sú splnené nižšie uvedené limity.

Pri výbere vhodnej podlahovej krytiny v dome berte do úvahy faktory, akými sú bezpečnosť, odolnosť, stálosť, ale aj estetickosť a financie. Zvoľte podlahu, ktorá bude dobre korešpondovať so zariadením domu a jeho celkovým vzhľadom. Iná podlaha sa hodí do modernej novostavby, iná na chalupu či do interiéru s prvkami vintage. A pamätajte, čo dobre vyzerá inde, u vás doma nemusí a čo sa nepáči iným, práve vám sa môže. Podlaha dotvorí váš domov a aj vďaka dobre stanovenej podlahe sa budete v interiéri cítiť príjemne počas celého roka.