Netradičná strešná krytina? Prečo nie

Výber strešnej krytiny najčastejšie závisí od našich finančných možností, od typu strechy, prostredia, v ktorom je/bude dom situovaný, ale v neposlednom rade aj od našich estetických požiadaviek. Dnešný trh ponúka množstvo typov strešných krytín, od ľahkých plechových, cez keramické škridle až po asfaltové, betónové či oceľové škridle. Mnohí stavebníci sa čoraz častejšie odkláňajú od tradičných foriem strešnej krytiny k tým menej známym, či už ide o šindle, ktoré sa využívali na pokrývku striech kedysi alebo plast, ktorý sa obľube teší najmä v súčasnosti. Novým trendom sa stávajú zelené strechy, šetriace životné prostredie, hoci v našich zemepisných šírkach sú skôr výnimkou. Ak teda chceme šetriť peniaze, ale zároveň aj životné prostredie a vybrať si niektorú z alternatívnych krytín, mali by sme sa oboznámiť najmä  s ich vlastnosťami. Nie všetky alternatívne strešné krytiny budú pre náš budúci dom vhodné. Nemusia taktiež spĺňať naše požiadavky na kvalitu či komfort. Ktoré typy strešných krytín môžeme pokladať za alternatívne? Povedzme si o nich viac.

Plastová krytina

 Napriek tomu, že o plastoch sa v posledných rokoch nehovorí v dobrom, aj medzi stavebníkmi sú stále zástancovia plastov. Veľkou výhodou plastovej strešnej krytiny je nízka hmotnosť, odolnosť voči vlhkosti a plesniam a štýlový dizajn, hodiaci sa na nové moderné stavby, ale aj na chalupy či rodinné domy v etno a retro štýle. Nevýhodou je, že tento typ strešnej krytiny je vhodný len pre strechy so sklonom od 20 stupňov. Pod strešnú krytinu je nutné položiť hydroizolačnú fóliu.

Vláknocementová krytina

Určite si z minulých dôb pamätáte azbestovú strešnú krytinu, ktorá bola v istých časoch veľmi obľúbená. Táto popularita klesla, keď ju odborníci označili za škodlivú. Môžeme povedať, že jej nástupcom sa stala vláknocementová krytina, v ktorej sa  kombinuje cement s umelým vláknom. Táto strešná krytina má tiež nízku hmotnosť a je vyrábaná v rôznych štýloch či farebných prevedeniach. Rovnako, ako plastová strešná krytina vyžaduje pod seba hydroizolačnú fóliu a položená musí byť tak, aby pod ňou ostal odvetrávaný priestor.

 Netradičná oceľová strešná krytina

Ľahká oceľová krytina s posypom, pripomína vzájomne do seba zapadajúce pálené či betónové škridly alebo imituje drevený šindeľ. Je vhodná na strechy so sklonom od 10 do 90 stupňov. Jej veľkou výhodou je plasticita, nízka hmotnosť a trvácnosť. Používa sa na zastrešovanie rodinných a bytových domov, ale aj na občianske, komerčné i pamiatkové budovy.

Ľahké oceľové škridly majú oceľové jadro, ktoré chráni viacvrstvový náter. Práve ten zabezpečuje streche dobré mechanické a antikorózne vlastnosti, a tie zasa dlhšiu životnosť a lepšie vlastnosti ako pri tradičnom zinkovom galvanizovaní. Významnou prednosťou strešného systému je jeho hmotnosť, ktorá je v porovnaní s inými strešnými materiálmi v priemere o 85 % nižšia, pričom umožňuje vyššie zaťaženie. Aj takto ľahká strešná krytina je dostatočne odolná  proti nárazom vetra s rýchlosťou až do 160 km/h a tiež proti poškodeniu krupobitím. Nevýhodou ľahkých strešných krytín je ich hlučnosť. Preto sa ich horná vrstva keramicky upravuje kamennými granulátmi.

Asfaltová strešná krytina

Asfaltová strešná krytina je už mnoho rokov žiadaná predovšetkým pre svoju nízku hmotnosť, cenovú dostupnosť a dobré  tlmiace vlastnosti. Hodí sa skôr na zastrešenie prístreškov, záhradných domčekov, či garáží. Dostupná je v mnohých farebných prevedeniach a jej pokládka je veľmi jednoduchá a zvládnuteľná svojpomocne. Aj to je dôvodom pre jej obľúbenosť a častý výber u stavebníkov. V prípade jednoduchých stavieb stačí zvoliť základné oxidované asfaltové strešné šindle, na zastrešenie chát a domov špeciálne modifikovaný asfalt. Výber vhodného typu asfaltovej strešnej krytiny treba nechať na odborníkov, aby strecha dostala to, čo potrebuje.

Drevené šindle

Drevené šindle sú známe najmä z dôb minulých, no v súčasnosti ich popularita opäť stúpa. Ako strešnú krytinu si ich zvyknú vyberať najmä tí, ktorí sa chystajú stavať rodinné chaty, drevodomy či drevené zruby na stále či občasné využitie. Drevený šindeľ oplýva mnohými pozitívnymi vlastnosťami – je spoľahlivý, trvácny a  šetrný k životnému prostrediu.  Redukuje vonkajší hluku a na streche vyzerá jedinečne. Vďaka svojej nízkej hmotnosti znižuje náklady na strešný systém tým, že nevyžaduje masívny trámový systém. Kým na pokrývanie besiedok, altánkov a malých stavieb postačí klásť drevený šindeľ v dvoch vrstvách, pri rodinných domoch, zruboch a chalupách sú to až tri vrstvy. Správne nainštalovaná strecha z drevených šindľov zabezpečuje efektívne úspory na energiách a udržovanie optimálnej teploty a vlhkosti.  Aj keď to priamo neurčuje žiadna norma, obvykle sa používa drevo zo starších stromov s vysokým počtom letokruhov, bez prítomnosti väčšieho množstva vypuklín a iných vád dreva, ktoré by sa mohli výrazne podieľať na zníženej  kvalite konečného výrobku. A v čom spočíva dlhoročná trvanlivosť drevených šindľov? Nuž v samotnom materiáli, z ktorého sa vyrábajú, ale aj v odbornej inštalácii, ktorú zabezpečujú  kvalifikovaní pokrývači striech. Preto sa drevený šindeľ teší popularite aj v dnešnej modernej dobe.