Kedy potrebujem stavebné povolenie?

Ak ste sa rozhodli stavať, respektíve rekonštruovať staršiu nehnuteľnosť, mali by ste sa oboznámiť s tým, aké dokumenty si musíte pripraviť a čo treba dodržať. Aktuálne na Slovensku ešte stále platí stavebný zákon z roku 1976. Ten by sa mal stať minulosťou v apríli budúceho roka, kedy do platnosti vstúpi nový zákon.

Podľa aktuálnych právnych predpisov potrebujete pri akejkoľvek väčšej stavbe nehnuteľnosti, ktorá má viac ako 25 štvorcových metrov stavebné povolenie. Rovnako ho budete potrebovať v prípade rozsiahlejšej rekonštrukcii alebo pri zmene stavby.

 V ostatných prípadoch stavebné povolenie nepotrebujete a stačí, keď plánovanú stavbu alebo rekonštrukciu ohlásite príslušnému stavebnému úradu. Ide o jednoduché stavby, prístavby alebo nadstavby, ak tak určil príslušný stavebná úrad alebo drobné stavby, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a nemôžu ovplyvniť životné prostredie, napr. garáž, zimná záhrada, kôlňa, prístrešok. Stavebné povolenie nepotrebujete ani vtedy, ak prerábate a nemení sa tým vzhľad domu a nezasahujete významne do nosnej konštrukcie stavby. Ak ste napríklad zdedili veľmi starú nehnuteľnosť, ktorá je kultúrnou pamiatkou, a robíte na nej len udržiavacie práce a nie výraznú rekonštrukciu, tiež stavebné povolenie nepotrebujete. Stavebné povolenie sa nevyžaduje ani vtedy, ak sa na pozemku rozmiestňujú elektronické komunikačné siete, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby a prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a výška 4,5 m. Stavebné povolenie nepotrebujete ani v prípade reklamnej stavby, kde jej plocha je menšia ako 3 štvorcové metre. Vtedy vám stačí takúto stavbu ohlásiť príslušnému stavebnému úradu.

A kedy nepotrebujete podať ani oznámenie? Napríklad v prípadoch, kedy ide len o menšie stavebné úpravy, napríklad výmenu strešnej krytiny, okien, dverí, elektrických rozvodov či stavbu plota.

Aké doklady potrebujete predložiť k žiadosti o stavebné povolenie?

Ešte predtým, ako sa vôbec pustíte do stavby či rekonštrukcie, dajte si dokopy všetky potrebné doklady, a to v dostatočnom predstihu. Čakacie lehoty sú na Slovensku neskutočne dlhé, preto na to myslite ešte predtým, ako podáte žiadosť. Obrňte sa trpezlivosťou a pripravte sa na to, že ani do roka, niekedy aj dvoch nemusíte bývať vo vlastnom. Čo budete potrebovať? Nuž nie je toho málo. Okrem základných dokladov, akými sú list vlastníctva, doklad o  územnom rozhodnutí a projektovej dokumentácie stavby budete potrebovať aj kópiu katastrálnej mapy nie staršiu ako 3 mesiace (vybavuje sa na katastrálnom úrade spolu s listom vlastníctva), vyhlásenie o stavebnom dozore, meno stavebného dozoru a  certifikát o odbornej spôsobilosti projektanta, ktorý stavbu naprojektoval. Pripravte si aj súhlas vodární, elektrární, plynární, vyjadrenie správcu cesty a dopravného inšpektorátu, súhlas obce a tiež susedov. Samozrejme, nič nie je zadarmo, okrem poriadnej dávky trpezlivosti sa pripravte aj na poriadny nápor vašej peňaženky, poplatky totiž z roka na rok rastú a vôbec nie sú malé. Aktuálny prehľad poplatkov v stavebnom konaní si zistite na internete, prípadne na príslušných úradoch.

Žiadosť o vydanie stavebného povolenia podávate na príslušnom stavebnom úrade. Ak budete stavať v lokalite, ktorú nepoznáte, zistite si, pod ktorý stavenú úrad patrí. Stavebný úrad má 60-dňovú lehotu na vydanie rozhodnutia v prípade, ak ste doložili všetky prílohy a žiadosť je kompletná. Priemerná dĺžka stavebného konania na Slovensku je však 286 dní. Pokiaľ vaša žiadosť nebude kompletná, úrad vás vyzve, aby ste doplnili chýbajúce náležitosti a dĺžka konania sa tak znovu predlžuje. V žiadosti je potrebné uviesť:

  • druh, účel a miesto stavby, predpokladaný termín dokončenia
  • parcelné čísla a druhy stavebného pozemku s uvedením vlastníckych alebo iných práv podľa katastra nehnuteľností
  • meno, priezvisko a adresa projektanta
  • údaj o tom, či sa stavba uskutočňuje stavebnou firmou alebo svojpomocne

 

Mnohých tieto skutočnosti odrádzajú od stavby vlastného domu, ktorá je predsa len zložitejšia ako rekonštrukcia. Ak však máte dostatok financií, určite sa nenechajte odradiť. Pocit, že bývate pod vlastnou strechou a vlastníte niečo svoje je na nezaplatenie. A myslite aj na to, že do budúcna sa vám hoc aj malý domček bude hodiť a že ceny nehnuteľností budú len stúpať.