Ako zatepliť šikmú strechu

Hoci v dnešnej dobe čoraz viac ľudí preferuje pri stavbe rodinného domu moderný bungalov, najmä v horských a podhorských oblastiach sú praktickejším riešením domy so šikmou strechou. O šikmej streche hovoríme, ak jej sklon je medzi 10-45 stupňov. Šikmé strechy sú obľúbené  vďaka svojim úžitkovým vlastnostiam, akými sú ľahká údržba, odolnosť voči poveternostným vplyvom a schopnosť zabezpečiť stekanie zrážkovej vody a tiež pravidelný odsun snehu a ľadu. Veľkou výhodou sú aj menšie nároky na izoláciu strechy, čo ocení aj vaša peňaženka. No a v neposlednom rade je obrovským plus možnosť využitia podkrovných priestorov, čo dáva veľa podnetov na vznik viacgeneračného bývania či možnosť lepšieho bývania pre viacdetné rodiny. Aby sa vám pod šikmou strechou dobre bývalo, musí byť dobre navrhnutá, kvalitne zrealizovaná, čo znamená aj správne zaizolovaná alebo ľudovo povedané zateplená.

Naozaj musím strechu zaizolovať?

Možno sa pýtate, na čo je dobré strechu zatepliť. V prvom rade preto, aby ste menej kúrili a ušetrili na energiách. Aj keď sa to nie vždy na prvý pohľad zdá, v našich zemepisných podmienkach väčšiu časť roka vykurujeme. A najviac tepla uniká práve strechou.

Na druhej strane, letá sú na Slovensku každým rokom teplejšie, a stým je spojené aj prehrievanie interiéru, zvlášť podkrovných priestorov. Riešením je aj v tomto prípade zaizolovanie strechy. Izolácia zabezpečí optimálnu teplotu v interiéri počas celého roka, teda nielen v zimných ale aj letných mesiacoch.

U novostavieb je zateplenie povinné a vymedzené vo vyhláške o izolácii.  Ak aj neplánujete stavať, ale len prerábať starší rodinný dom, rozhodne na tepelnej izolácii nešetrite.

Ako šikmú strechu zatepliť?

Šikmú strechu môžete zatepliť viacerými spôsobmi. Kedysi sa tepelná izolácia ukladala len medzi krokvy, tento spôsob sa však dnes už nevyužíva. Prečo? Jednak preto, že hrúbka izolácie tak nebola dostatočná a tiež dochádzalo k tepelným mostom medzi krokvami. V súčasnosti je preferovaný kombinovaný typ izolácie, a to medzi a nad krokvy alebo medzi a pod krokvy. Takto zateplená šikmá strecha bude spĺňať súčasné stavebné normy a aj bývanie pod ňou bude bezpečné a príjemné.

Ukladanie tepelnej izolácie medzi a pod krokvy šikmej strechy predstavuje tradičný systém jej zateplenia. Tepelná izolácia sa v rámci tohto spôsobu zateplenia kladie medzi krokvy a v niekoľkých vrstvách tiež pod krokvy. Na takto uloženú tepelnú izoláciu môžete namontovať súvislý sadrokartónový podklad, do ktorého môžete v prípade potreby integrovať napr. vykurovanie alebo chladenie. Ak si nechcete uberať z vnútorného priestoru, rozhodnite sa pre druhý spôsob zateplenia, ktorým je uloženie tepelnej izolácie medzi a nad krokvy.

Tento  systém zateplenia  umožňuje čiastočne priznať nosnú konštrukciu krovu, čo v interiéri vytvára  zaujímavý prírodný architektonický prvok. Tepelná izolácia umiestnená v dvoch vrstvách, nad krokvami a medzi krokvami, prispieva k odstráneniu tepelných mostov, ktoré vznikajú vplyvom nosných prvkov krovu.

Čím zatepliť šikmú strechu?

Ak sa povie zatepľovanie, väčšina si hneď predstaví haldy polystyrénu, pretože ide o najčastejšie využívaný zatepľovací materiál. V súčasnosti, kedy sa do popredia dostávajú viac ekologické materiály býva polystyrén vytláčaný inými ekologickejšími izolantmi, akými sú napr. minerálna vlna, konope, ovčia vlna, ľan, drevené vlákno či slama.

Pokiaľ ide o izolačné materiály, vo všeobecnosti platí, že majú nízky stupeň tepelnej vodivosti a môžu fungovať aj ako akustické izolanty. Dôležitým pojmom je tu súčiniteľ tepelnej vodivosti -  λ. Ten určuje izolačné vlastnosti materiálu. Čím je súčiniteľ nižší, tým má materiál lepšie izolačné vlastnosti.

Na izoláciu šikmej strechy je jedným z najžiadanejších materiálov minerálna izolácia, a to buď kamenná alebo sklená vlna alebo ľudovo povedané vata. Ide o materiál, ktorý má jednak výborné termoizolačné vlastnosti, a jednak dobre  tlmí hluk z vonkajšieho priestoru a tiež dobre prepúšťa vodnú paru. To je dôležité, aby v podkrovnom priestore nevznikali vlhké miesta a nemnožili sa zdraviu škodlivé plesne.

Ovčia vlna je jedinou izoláciou biologického pôvodu. Vyrába sa vo forme mäkkých izolačných dosiek alebo izolačných rohoží. Vďaka trvanlivému a pružnému ovčiemu vláknu sa veľmi dobre tvarovo prispôsobuje. Ide však o silne horľavý materiál, ktorý je potrebné ošetriť prostriedkami proti hmyzu a plesniam.

Konope patrí tiež medzi kvalitné izolačné materiály. Jeho najväčšou prednosťou je rýchla obnoviteľnosť. Vyrábajú sa z neho izolačné dosky, ale dostanete ho aj vo forme fúkanej izolácie. Konope je odolné voči vlhkosti a teda zaručuje zdravé a bezpečné bývanie.

Izolácie vyrábané z ľanu zasa majú zníženú horlivosť a sú odolné voči napadnutiu škodcami.

Čoraz žiadanejšia je pri zatepľovaní slama. Poviete si, že je to zastaralé a možno aj nebezpečné, lebo slama ľahko zhorí. Opak je však pravdou.  Ide o materiál, ktorý je v zlisovaných balíkoch pomerne ťažko horľavý. Má dobré akumulačné schopnosti. Výhodou je aj pomerne nízka cena.  Práca so slamou je však spojená s väčšou prácnosťou a tiež prašnosťou pri práci, na pozore by sa teda mali mať najmä alergici.

No a na čo sa pri izolácii strechy zamerať?

V prvom rade na správnu hrúbku izolácie, materiálom nešetriť, ale ani neplytvať. Zvoliť správny typ zateplenia, aj v závislosti od rozmerov priestoru a vsadiť na kvalitné ekologické materiály. No a nájsť skúsených a poctivých remeselníkov, ktorí naše predstavy premenia na skutočnosť.