Plechová strešná krytina – výhody a najčastejšie mýty

Chystáte sa rekonštruovať rodinný dom? Určite rozmýšľate nad strešnou krytinou. Súčasný stavebný trh ponúka široké spektrum rôznych strešných krytín. Určite má každý z nás  predstavu, ako by mal jeho vysnívaný dom, a teda aj jeho strecha vyzerať. Čo nás pri výbere strešnej krytiny najčastejšie ovplyvňuje je cena a samozrejme aj kvalita materiálov a celkový vzhľad. 

 Ešte pred samotnou rekonštrukciou strechy je dôležité poznať celkový stav strešnej krytiny. Ak zistíme akékoľvek nedostatky, je potrebné krytinu vymeniť. Niekedy stačí vymeniť len poškodené časti, no vo väčšine prípadov je potrebné vymeniť krytinu na celej streche. Vyzerá to síce náročne, netreba sa však báť. Zbytočné odkladanie rekonštrukcie strechy vás bude stáť nielen nervy, ale aj výrazne viac financií. Ceny totiž stále rastú, a to aj v oblasti stavebníctva.

Dnešné plechové krytiny sa od krytín používaných v minulých desaťročiach výrazne odlišujú, a to prevažne kvalitou použitých materiálov, no nielen tou. Sú niekoľkonásobne ľahšie ako škridly, umožňujú rýchlu montáž bez pomoci klampiarov a dodávajú sa aj na mieru. 

Aké je zloženie súčasných plechových strešných krytín?

 Moderné plechové krytiny sú tvorené viacerými vrstvami: ochranná fólia z PVC, vrchný lak, dvojnásobná vrstva základného náteru, pasivácia, zinkový povlak, oceľový plech a antikondenzačná vrstva. Ich výroba je prispôsobená poveternostným vplyvom, teda nie je potrebná už žiadna dodatočná povrchová úprava. Jadro krytiny tvorí oceľový alebo hliníkový plech ošetrený ďalšími ochrannými vrstvami. Konečná kvalitná povrchová úprava zabezpečuje odolnosť proti slnečnému žiareniu, vode, ale aj prípadnému poškriabaniu. Výrobcovia uvádzajú záruku aj na prehrdzavenie, a to 30 až 50 rokov.

Hodí sa plechová strešná krytina na všetky strechy? 

 V prípade plechovej strechy môžeme využiť takmer všetky možnosti spádovania, od plochej strechy so sklonom do 10 °, šikmej so sklonom do 45 ° a tiež strmej strechy s uhlom sklonu viac než 45 °. Každá z týchto striech si za predpokladu, že je správne zhotovená, dokáže poradiť s vodou z prívalových dažďov či topiaceho sa snehu. Riziko prípadného zatečenia je v prípade veľkoformátovej plechovej krytiny vzhľadom na menšie množstvo spojov ešte oveľa nižšie.

Aké sú najväčšie výhody plechovej strešnej krytiny?

Medzi najväčšie výhody plechovej strešnej krytiny patrí jej nízka hmotnosť a možnosť veľmi rýchlej montáže. Práve nízka hmotnosť predurčuje plechové strešné krytiny na rekonštrukcie starších striech, kde nemôžeme použiť ťažké krytiny. S nízkou hmotnosťou plechových krytín súvisí aj ďalšia výhoda, a to úspora dreva pri výrobe krovu, ktorý nemusí niesť ťažké krytiny. 

Aké sú najčastejšie mýty o  plechových strešných krytinách? 

Pri plechových strechách sa veľmi často stretávame s názorom, že dostatočne neizolujú vonkajšie zvuky, najmä počas silného dažďa či krupobitia . Za predpokladu, že je plechová krytina správne položená správne, je hlučnosť rovnaká ako pod strechou z iného materiálu. Okrem toho aj správne realizovaná tepelná izolácia pod strechou podstatne eliminuje zvuky z vonkajšieho prostredia smerom dnu.  Hluku sa teda obávať nemusíte.

Niečo iné je poškodenie plechovej krytiny ľadovcom či krúpami väčších rozmerov. Poväčšine ide len o menšie preliačiny, výnimočne o praskliny väčších rozmerov či iné závažné poškodenia, kedy treba strešnú krytinu vymeniť.

Stretnúť sa môžete aj s názorom, že do plechovej strechy môže udrieť blesk. To samozrejme môže, ale rovnako aj do inej strechy. Plechová strecha je však menej horľavá ako ostatné strešné materiály a teda nie je o nič nebezpečnejšia, práve naopak.

Pozor si však treba dávať na poškodenie pri manipulácii s krytinou, najmä čo sa týka veľkoformátových krytín. Čím je krytina väčšia, tým je náchylnejšia na deformáciu.

 No a v neposlednom rade vás určite zaujíma životnosť plechovej strechy. Populárne škridle sú považované za trvácnejšie a robustnejšie. Majú o niečo vyššiu životnosť, ale aj plechová strešná krytina vám vydrží mnoho rokov, ak bude položená správne a ak bude vyrobená z kvalitných materiálov. Životnosť plechovej strechy je udávaná v priemere od 15-60 rokov.

Každá strešná krytina má svoje pozitíva i menšie negatíva. Keďže strecha je investíciou na desiatky rokov, určite sa pri výbere strešnej krytiny poraďte s odborníkom. Rovnako tak s realizáciou či rekonštrukciou celej strechy oslovte odborníkov a nešetrite ani na použitých materiáloch, ani na kvalifikovaných montážnikov.