Počuli ste už o tepelných izoláciách PIR?

Pokiaľ staviate alebo sa chystáte stavať či renovovať rodinný dom, určite uvažujete o kvalitnej izolácií. Bez nej sa v súčasnosti nezaobíde žiadna stavba. Kvalitná izolácia ochráni stavbu pred chladom, vlhkom i hlukom, musíte len vybrať tú správnu. Čo sa skrýva pod skratkou PIR?

Ide o moderné tepelné izolácie vyrobené z tvrdej polyuretánovej peny. Majú mnohostranné využitie, najčastejšie sa používajú na zateplenie šikmých plochých striech, ale viete ich použiť na zateplenie základov, priečok, stropov a  celej strechy vášho rodinného domu. Ich najväčšími výhodami sú vyššia pevnosť v tlaku – sú teda nielen pevné, ale aj odolné voči poškodeniu., minimálna nasiakavosť – tieto materiály sú vodeodpudivé, čo znižuje riziko plesní a následnej degradácie.,  a zvýšená odolnosť voči ohňu – sú teda aj úplne bezpečné. Obrovskou výhodou je aj jednoduchá manipulácia s nimi. Aj to sú dôvody, pre ktoré by ste nad voľbou tepelnej izolácie PIR mali určite aspoň porozmýšľať.

Aké formy PIR poznáme?

 PIR pena sa vyrába buď vo forme izolačných dosiek alebo vo forme izolačných panelov. Je možné kúpiť aj PIR penu v spreji. Tá sa aplikuje priamo na povrch steny, stropu či dokonca potrubia, a to najmä na ťažko dostupné miesta či miesta s nepravidelným tvarom.

PIR DOSKY

Pokiaľ ide o dosky, na výber máte buď štandardné dosky, ktoré viete použiť na izoláciu stien, podláh i strechy alebo dosky s rôznou povrchovou úpravou, napr. s fóliovanou vrstvou, kedy je na povrchu po oboch stranách dosky tenká hliníková fólia, ktorá zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti  a odolnosť voči vlhkosti, prípadne dosky s parotesnou fóliou, ktorá je zas ideálna na zabránenie prenikaniu pary a vlhkosti do stavebnej konštrukcie. Poznáme ešte dosky s difúzne otvoreným povrchom. Tie nájdu svoje využitie tam, kde je potrebné zabezpečiť tzv. dýchanie konštrukcie, napr. odvetrané fasády.

Vo všeobecnosti sú PIR dosky často využívané kvôli ich vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam. Majú totiž vyššiu účinnosť aj pri výrazne menšej hrúbke, napr. v porovnaní s polystyrénom či minerálnou vlnou. Majú tiež dlhšiu životnosť, aj po rokoch si dokážu zachovať svoje vlastnosti. Sú odolné voči plesniam a sú tiež ekologické, najmú pre ich možnú recykláciu.  Nevýhodou je ich vyššia cena v porovnaní s bežnými izolačnými materiálmi a nízka odolnosť voči UV žiareniu, ktoré na ich povrchu spôsobuje degradáciu. Ak teda plánujete pri izolácii použiť PIR dosky, dôležité je, aby ste vybrali správnu hrúbku, s čím vám určite radi pomôžu odborníci.

 

PIR PANELY

Sú ďalšou voľbou v rámci PIR izolácií. Ide o tzv. sendvičové panely, ktoré majú jadro z PIR peny a ďalšiu kryciu vrstvu, poväčšine z oceľového plechu, hliníka či plastu. Povrch plechu býva navyše glazovaný  a ošetrený lakom, a to nielen z estetického hľadiska, ale aj kvôli prípadnej korózii. Práve tieto vrstvy navyše zabezpečujú ochranu pred vonkajšími vplyvmi, akými sú najmä počasie, UV žiarenie či mechanické poškodenie.

PIR panely poznáme ako strešné, fasádne, stropné a interiérové.

Strešné PIR panely sú určené na izoláciu plochých alebo šikmých striech. Majú špecificky tvarovanú kryciu vrstvu. Ktorá zabezpečuje efektívne odvádzanie vody. Fasádne PIR panely sa používajú na zateplenie fasád, ale aj na ich povrchovú úpravu. Stropné a interiérové PIR panely nachádzajú svoje opodstatnenie v priestoroch, kde je dôležitá nielen tepelná, ale aj zvuková izolácia. Podobne ako PIR izolačné dosky, aj panely majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti aj pri tenšej hrúbke. Sú odolné voči vlhkosti aj korózii a dobre odolávajú vysokým teplotám a ohňu.  Obľúbené sú aj pre ich rôznorodú farebnú úpravu, ktorá sa výborne hodí na rôzne priemyselné a komerčné budovy, akými sú napr. banky, nákupné centrá, herne a pod. PIR panely sa využívajú aj v chladiarenskom priemysle, ale svoje uplatnenie nájdu aj na poľnohospodárskych objektoch či rozličných dočasných stavbách.

Ich najväčšími výhodami sú nielen flexibilita a širokospektrálne využitie, ale aj trvácnosť, ekologickosť a najmä výrazná úspora energií. Nevýhodou je podobne ako u PIR dosiek vyššia cena , citlivosť na UV žiarenie, ale aj obmedzená nosnosť, preto sa vopred informujte, či je táto forma tepelnej izolácie pre vašu nehnuteľnosť vhodná a bezpečná.