Odvetranie plechovej strechy

Či už staviate nový rodinný dom alebo vás čaká rekonštrukcia domu či samotnej strechy, s pojmom odvetrania strechy ste sa už zrejme stretli. A ak náhodou nie, čítajte ďalej.

Prečo vôbec odvetrávať plechovú strechu? Má to význam?

Určite áno. Odvetranie strechy je dôležité z viacerých dôvodov. V prvom rade ide o zabezpečenie čo najdlhšej životnosti celej strechy, ale aj zachovanie jej pôvodného vzhľadu, laicky povedané, aby strecha vyzerala stále ako nová. Správne odvetranie strechy ju chráni pred vlhkosťou a tým aj pred poškodením. Vlhká strecha sa stáva doslova časovanou bombou. Nikdy neviete čo, kedy a v akom rozsahu táto vlhkosť spôsobí. V neposlednom rade odvetranie plechovej strechy je dôležité aj z hľadiska vašej celkovej pohody a dobrého zdravia. Najmä plechové strechy sa rýchlo zohrejú, ale aj naopak, ochladia. To vedie k tvorbe kondenzátu na vnútornej strane strešnej krytiny. Správne a efektívne odvetrávanie strechy zlepšuje tepelný komfort v interiéri a zamedzuje tiež prehriatiu podkrovných priestorov. 

Hlavnou úlohou odvetrania strechy je správna cirkulácia vzduchu pod strešnou krytinou a eliminácia vlhkosti, ktorá sa dostáva do priestoru pod strešným plášťom, najmä cez paropriepustný strop alebo vykurované podkrovie.  Nahromadená vlhkosť pod strešným plášťom môže pritom napáchať veľké škody. Pôsobí totiž nielen na samotnú strešnú krytinu, ale aj na drevený krov. Pri dlhodobom pôsobení vlhkosti môže nahromadená vlhkosť pod strešným plášťom odštartovať postupné znehodnotenie a poškodenie všetkých materiálov, a to jednak koróziu na povrchu strechy, ale aj plesne v podstrešnom priestore. Nesprávne odvetraná strecha vám môže spôsobiť nemalé problémy, často aj finančne náročné . Úplnou katastrofou je stav, kedy sa už strecha nedá zachrániť a je potrebná výstavba novej. 

Ako teda správne odvetrať plechovú strechu?

Odvetranie strešnej krytiny je možné dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Azda najčastejším je tzv. odvetranie hrebeňa, kedy sa používajú vetracie pásy, prípadne špeciálne tvarovaný hrebeň. Na podobnom princípe fungujú aj odvetrávané odkvapové hrany.

Existujú dva typy vetracích pásov, a to vetrací pás pri odkvape a pri hrebeni. 

Vetrací pás pri odkvape sa umiestňuje na spodnú časť strechy, kde začína krytina. Má buď perforovanú štruktúru alebo je vybavený mriežkou, cez ktorú vzduch vstupuje. Prúdenie vzduchu nastáva v medzere medzi plechom a izolačnou fóliou smerom nahor k hrebeňu. Vetracia mriežka plní v tomto smere aj akúsi úlohu filtra, čo znamená, že zabraňuje vniknutiu hmyzu, lístia či iných nečistôt dovnútra. Vetrací pás pri hrebeni sa inštaluje pod hrebeňové ukončenie strechy. Je vyrobený z tkaniny, penového materiálu alebo plastu, čo umožňuje prepúšťať vzduch smerom von. Zabraňuje však prepúšťaniu vlhkosti vo forme dažďa či snehu smerom dnu. Výhodou vetracích pásov je, že zabezpečujú vetranie pozdĺž celej strechy a chránia strechu nielen pred vlhkosťou, ale aj pred znečistením či napadnutím škodcami. 

Ďalším spôsobom je odvetranie pomocou jednotlivých plechových „škridiel“, ktoré sú vybavené vetracími mriežkami. Pokiaľ ide o strechu väčších rozmerov, najefektívnejšie ju odvetráte pomocou odvetracieho komína alebo špeciálnych turbín.

Na čo si dať pozor?

Dôležité je, aby bol zabezpečený dostatočne veľký priestor medzi antikondenzačnou fóliou a strešnou krytinou. Tak vytvoríte tzv. ventilačnú (vzduchovú) medzeru - aspoň 4-5 cm, aby bol umožnený voľný prietok vzduchu.  Antikondenzačná fólia je vyrobená z PES vlákien, medzi ktorými sú vytvorené drobné komôrky zachytávajúce kondenzát. Zadržia ho až dovtedy, kým sa strecha dostatočne neprehreje a fólia sa dostatočne nevysuší.

Efektívne odvetranie plechovej strechy? Komínový efekt!

Cieľom efektívneho odvetrania strechy je dosiahnutie tzv. komínového efektu, čo znamená, že nahromadená vlhkosť musí byť vytiahnutá cez odvetrávacie otvory strechy smerom von. Práve z  tohto dôvodu sa často využíva práve odvetrávaný hrebeň. Tým, že medzi hrebeňom a odkvapovými hranami je rozdielny tlak, vzniká už spomínaný komínový efekt, vďaka ktorému je zabezpečený odvod vlhkosti z podstrešného priestoru. Len podstrešný priestor bez hromadenia vlhkosti je základným predpokladom toho, aby vám plechová strecha slúžila dlhé roky, ba aj niekoľko desaťročí.

Pokiaľ neviete, ktorý spôsob odvetrania plechovej strechy je pre vás najideálnejší, nechajte si poradiť od skúsených odborníkov. Poradia vám aj s výberom vhodných materiálov, montážou či prípadným servisom.