Zásady pri kúpe nehnuteľnosti

Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti, určite sa zamýšľate nad tým, ako to celé zvládnuť, ideálne rýchlo a bez stresu. Aj keď ohľadom tejto témy určite dostávate mnoho rád, je dobré mať v zásadných veciach od začiatku jasno. Teda vedieť, akú nehnuteľnosť chcem kúpiť, aké sú moje finančné možnosti, v akom prostredí chcem bývať, aké sú moje nároky na občiansku vybavenosť a podobne.

Čo chcem kúpiť

Na samom začiatku by sme mali mať jasno v tom, čo ideme kupovať. Chceme bývať v dome alebo v byte? Pôjde o novostavbu alebo stavbu staršieho dáta? Chceme sa po kúpe len nasťahovať alebo sme pripravení niečo prerábať prípadne ísť do celkovej rekonštrukcie? To všetko sú veci, ktoré by sme mali mať zodpovedané a byť si nimi úplne istí. Nie je nič horšie, ako v procese kúpy alebo hneď po nej zistiť, že sme sa v našom rozhodnutí mýlili a naše bývanie si predstavujeme úplne inak. Dobrá rada teda znie, nekupovať narýchlo, za každú cenu, a určite nie prvé, na čo natrafíme alebo čo nám ako prvé udrie do oka. Samozrejme, sú aj takí, ktorí sa zamilujú do prvého domu, kúpia ho a prežijú v ňom zvyšok života. Nie vždy je to ale tak.

 Informujeme sa tiež o tom, kto je majiteľom nehnuteľnosti, požadujme list vlastníctva, zisťujme, či je na danú nehnuteľnosť uvalená ťarcha, záložné právo alebo akékoľvek iné práva tretích osôb. Medzi najčastejšie ťarchy patrí napríklad záložné právo v prospech financujúcej banky súčasného vlastníka, záložné právo v prospech iných subjektov ako bánk, exekučné záložné právo alebo vecné bremeno, často napríklad právom doživotného užívania nehnuteľnosti, alebo na liste vlastníctva svieti poznámka, najčastejšie o prebiehajúcom súdnom konaní. Všetky informácie zistíme cez Katastrálny portál alebo Geoportál.

Kde chcem bývať?

Každý z nás je iný. Niekto preferuje rušné mesto, iný jeho okrajové oblasti či satelitnú dedinu, a niekto zas vidiek kde široko- ďaleko nič nie je. Každé bývanie má svoje výhody a nevýhody a je dobré premýšľať o nich hodne dopredu. Tam kde je kľud, ktorý nám vyhovuje, kým sme mladá zamilovaná dvojica, nám už nemusí pasovať, keď si založíme rodinu a budeme potrebovať v blízkosti domu/bytu školy, škôlky a dobrú dostupnosť do práce. Informujme sa preto, čo sa v okolí nachádza, aká je občianska vybavenosť, kto v okolí býva, akých budeme mať susedov. Dobré susedské vzťahy sú často na nezaplatenie.

Aký je stav nehnuteľnosti

Dávajme pozor na to, v akom stave je nehnuteľnosť, najmä pokiaľ ide o staršie nehnuteľnosti. To, čo na internete na prvý pohľad dobre vyzerá, také naozaj nemusí byť. Pýtajme sa, v akom stave sú nielen strecha, ale aj rozvody vo vnútri nehnuteľnosti, z čoho je postavená, či a kedy bola rekonštruovaná a podobne. Zisťujme, v akom stave sú obvodové múry, pri obhliadke sondujme, či nenájdeme plesne, špáry či vlhké miesta po zatečení. Pozor na nehnuteľnosti, ktoré sú na weboch a v ponukách realitných kancelárií príliš dlho. Nejaký dôvod na to bude.

Aj cena je dôležitá.

Ako sme už spomenuli, v dostatočnom predstihu si urobme cenový prieskum. Zistíme tak, ako sa ceny nielen pohybujú, ale aj to, ktoré nehnuteľnosti sú nadhodnotené a ich cena nie je primeraná. Pri nižších cenách zasa berme do úvahy ďalšie finančné náklady na rekonštrukciu. Tá nás niekedy môže vyjsť aj poriadne draho a treba zvážiť, nakoľko sa oplatí a či nie je lepšie kupovať novšiu nehnuteľnosť.

A čo hypotéka?

Ceny nehnuteľností sa dnes šplhajú do astronomických čísel a najmä mladí ľudia či rodinky s malými deťmi nemajú dosť financií na kúpu domu alebo bytu. Vtedy prichádza na rad hypotéka, ktorá mnohých straší už len svojim názvom. Zvážme preto, koľko financií máme a koľko si musíme požičať. Urobme si prieskum toho, čo ktoré banka za akých podmienok ponúka. Lebo to, čo zvládame splácať teraz, nemusíme zvládať s príchodom detí, v prípade zmeny či straty zamestnania. Najlepšie je pri žiadosti o hypotekárny úver poradiť sa priamo v banke, od ktorej si chcete požičať, prípadne u nezávislého hypotekárneho špecialistu, ktorý má oveľa väčší prehľad o podmienkach aj o rozdieloch v posudzovaní žiadateľov na celom bankovom trhu.