Prehrievanie podkrovia

Rastúce vonkajšie teploty majú vplyv aj na nárast teploty v interiéri. Tento fakt pocítia najmä tí, ktorí bývajú v podkroví.  Najmä počas horúcich letných mesiacov sa tam  teploty môžu vyšplhať aj na 30 stupňov. Čo môžeme urobiť, aby to tak nebolo? Aj počas horúčav môže byť v podkroví príjemne.

Ak plánujete stavať dom s obytným podkrovím, treba už pri realizácii strechy myslieť na to, aby bola nielen moderná a bezpečná, ale aby sa pod ňou aj dobre bývalo. Teplota pod strešnou krytinou môže dosiahnuť aj 80 stupňov. To aká bude teplota pod strechou závisí od viacerých faktorov: orientácia strechy, počet okien a ich veľkosť, zatienenie, druh strešnej krytiny a možnosti vetrania. Poďme sa bližšie pozrieť na strechy.

 

Ak si myslíte, že farebný odtieň strechy spĺňa len estetickú funkciu, mýlite sa. Farba strechy dokáže ovplyvniť aj teplotu v interiéry. Všetci vieme, že biela farba najlepšie odráža svetlo, na strechách ju však bežne nevidíme. Práve naopak, na moderných domoch dominujú tmavé strechy, ktoré krásne ladia s bielymi stenami, zapadnú do každého exteriéru a pôsobia nadčasovo. Preto je nevyhnutné vybrať kvalitnú strešnú krytinu s reflexným povrchom, ktorý odráža slnečné žiarenie už na povrchu.  Napr. škridly Bramac Platinum alebo Tegalit s povrchovou úpravou Star túto vlastnosť spĺňajú, pričom teplota na takejto streche je oproti iným strechám nižšia aj o 10 stupňov alebo škridla s povrchovou úpravou ClimaControl od výrobcu Terran.

Okrem farby a materiálu strešnej krytiny sú rovnako dôležité aj podstrešné hydroizolačné fólie, ktoré majú schopnosť odbúrať až 80% slnečného žiarenia, a to smerom do priestoru, pričom povrch fólie zostáva chladnejší. To spĺňa napr. strešná fólia Bramac clima plus, ktorá zníži teplotu až o 3 stupne.

Pri regulácii teploty v interiéri je tiež dôležitá izolácia strechy. Veľmi efektívna je nadkrokvová izolácia Bramac Therm z PIR peny, čo v praxi znamená, že izolačný materiál sa kladie zhora na strešné krokvy, čím sa zabráni tepelným mostom. Táto metóda je bezpečná a účinná- dosahuje výborné výsledky ako u novostavieb, tak aj u starších stavieb.

Pozrime sa teraz bližšie na strešné okná. Možno práve tie vám v lete robia v podkroví šarapatu.  Slnečné žiarenie veľmi ľahko preniká cez sklá okien smerom do interiéru- na steny aj podlahu.  Ako zabrániť prehrievaniu podkrovia v tomto prípade? Veľmi jednoducho – nainštalovaním tieniacej techniky. Vonkajšie rolety výrazne eliminujú prenikaniu denného svetla, ale aj tepla z exteriéru do interiéru. Dnes máte na výber pestrú škálu vonkajších roliet a markíz tak, aby ladili s vašou strechou a dotvárali celkový estetický ráz celého domu. Navyše, moderné rolety VELUX  INTEGRA môžete riadiť na diaľku, ale môžu mať aj elektrický či solárny pohon. Taktiež je možné nastaviť ich  otváranie a zatváranie na presne stanovený čas. Pohodlie je teda zaručené.

No a v neposlednom rade, ak chcete zaručiť optimálnu teplotu vo vnútri domu, musíte vedieť správne vetrať, v opačnom prípade bude vetranie neúčinné. V zásade platí, že je lepšie krátke a intenzívne vetranie namiesto otvorených okien po celý deň, a to najmä počas letných horúčav. Vtedy je najlepšie vyvetrať ráno, keď ešte vzduch nie je horúci a potom znova večer, keď sú teploty príjemnejšie. Počas dňa, kedy je najteplejšie je najlepšie, ak všetky okná, najmä tie v podkroví ostanú zatvorené a rovnako aj rolety či žalúzie. Eliminuje sa tak prenikanie slnečného žiarenia a tepla smerom do vnútra domu. Preto ak ste doteraz nechávali okná otvorené po celý deň, skúste spôsob vetrania zmeniť a uvidíte, že aj klíma v interiéri bude počas horúčav priaznivejšia a vy sa budete cítiť lepšie a aktívnejšie.