Zásady odvodnenia plochých striech
Hlavná definícia hovorí, že Plochá strecha je strešná konštrukcia alebo strecha so sklonom 10°, pričom sklon môže byť buď do vnútornej strany alebo do vonkajšej strany. Optimálny sklon je 3% a okolo vpustov sa zväčšuje na 5%.
V našich končinách sa tento typ strechy stal populárnym v druhej polovici 20. storočia. Zo začiatku bola využívaná najmä pri výstavbe panelových domov. Až neskôr našla obľubu u bežných ľudí, ktorí dovtedy dávali prednosť sedlovým strechám. S plochou strechou sa spájalo a ešte stále spája množstvo mýtov, napr. že časom do nej určite začne zatekať. Ploché strechy ešte ďalej delíme do rôznych podtypov, napr. podľa tvaru strešnej krytiny na ploché a zakrivené, podľa spôsobu využitia na pochôdzne a nepochôdzne alebo podľa spôsobu odvodnenia na spádové alebo nespádové. Práve na tento posledný typ plochých striech sa pozrieme bližšie.
Hlavnou požiadavkou plochej strechy je vodotesnosť, ktorá môže byť narušená rôznymi poveternostnými vplyvmi, akými sú najmä zrážky vo forme dažďa, snehu, ale tiež silný vietor či krupobitie. Sneh síce pôsobí počas mrazov ako tepelnoizolačná vrstva, no pri topení musí byť zabezpečený jeho odtok. Ak strecha túto hlavnú požiadavku nespĺňa, stáva sa nielen nevyhovujúcou, ale aj nebezpečnou, ohrozujúcou život a zdravie obyvateľov, ktorí pod ňou bývajú, ale tiež okoloidúcich.
Prečo by ste sa mali rozhodnúť pre plochú strechu?
Prvým dôvodom môže byť ten, ploché strechy pôsobia moderne a nadčasovo, majú estetický ráz, ktorý sa hodí do akéhokoľvek prostredia. Neodporúčajú sa akurát do horských oblastí, a to kvôli častým návalom snehu. Ďalšou výhodou plochých striech je, že sú prakticky bezúdržbové a majú dlhú životnosť. Najpoužívanejším typom krytiny pre rovné strechy je PVC fólia, ktorá výborne odoláva slnečnému žiareniu a ostatným poveternostným vplyvom. Ak uvažujete nad montážou slnečných kolektorov, plochá strecha je pre ideálna. V neposlednom rade plochá strecha zabezpečuje bezproblémové odvodnenie, a tým aj ochranu pred následkami dažďa a snehu. No a ak patríte k milovníkom zelených striech, plochá strecha je pre vás tou správnou voľbou.
Pozrime sa teraz na samotné odvodnenie plochej strechy. To je kľúčové pre jej dlhodobú životnosť, funkčnosť a bezpečnosť. Najpoužívanejšími spôsobmi, ako odvodniť plochú strechu je vnútorný (gravitačný odtok), kedy voda odteká medzistrešnými žľabmi cez otvory umiestnené v strešnej rovine a ďalej cez potrubia vedené vo vnútri stavby do kanalizácie. Tento spôsob vyžaduje vyššie náklady na jeho montáž, pretože je potrebné zabezpečiť si kvalitné tesnenia a aj skúseného montážnika. Výhodou je, že tento typ odvodnenia je zvonku neviditeľný, obľúbený najmä u minimalistov. Druhým spôsobom odvodnenia plochej strechy je vonkajší odtok, čiže rôzne zvody a žľaby. Voda odteká cez strešné spády do pododkvapových, nadstavbových, rímsových alebo zaatikových žľabov polkruhových, alebo hranatých tvarov a odtiaľ do odvodových rúr. Ide o lacnejšie aj riešenie, rýchlejšiu montáž a tiež ľahký prístup, kvôli prípadným opravám. Nevýhodou je riziko zamŕzania.
Spomeňme ešte tzv. prepadový odtok, ktorý má slúžiť ako záložný, sekundárny odtok, keď primárny odtok nestíha, napr. pri jeho upchatí, ale aj silných návalových dažďoch. Musí ho strecha mať? Odpoveď je áno. Podľa platnej technickej normy STN EN 12056 – 3 každá plochá strecha musí mať aj náhradný odtokový systém, ktorý má zabrániť preťaženiu strešnej konštrukcie vodou, v prípade že hlavné odtoky zlyhajú. Ak by ho strecha nemala, hrozilo by v prípade silného dažďa jej zatopenie a prípadné poškodenie celej statiky stavby. Náhradný odtok musí byť umiestnený vyššie než hlavný odtok, obvykle 20-50 mm nad úrovňou hlavného odtoku. Môže ísť o samostatný zberač, bočný prepad cez atiku alebo tzv. bezpečnostný prepad cez odkvapový zvod.
Pri plánovaní vašej strechy teda určite nezabudnite ani na tento tretí, poistný typ odvodnenia. Len kvalitná a dobre prepracovaná strecha vás ochráni pred nástrahami počasia, myslite teda nielen na jej tepelnú izoláciu, ale aj na kvalitný systém odvodnenia. Odborníci vám poradia s výberom správneho typu izolácie, odvodnenia a poskytnú aj odbornú montáž a prípadná servis.