Ako dodatočne zaizolovať šikmú strechu

Máte už dom pod strechou alebo v ňom dokonca bývate? Či už ide o starší rodinný dom alebo novostavbu, všetci rozmýšľame nad tým, ako v tejto ekonomicky náročnej dobe ušetriť na energiách, ktorých ceny neustále rastú.   Ak je strešná izolácia nedostatočná a teplo vám uniká doslova hore komínom, možno uvažujete aj nad dodatočnou izoláciou strechy. Tá môže výrazne zlepšiť tepelné vlastnosti domu, znížiť úniky tepla, zlepšiť tepelný komfort bývajúcich a najmä znížiť celkové náklady na bývanie. V tomto článku sa budeme venovať izolácii šikmej strechy, preto ak máte práve tento typ strechy, čítajte ďalej.

Je viacero možností, ako zaizolovať šikmú strechu. Prvou možnosťou je izolácia medzi krokvami. Ešte pred tým, ako sa do nej pustíte, je dobré prekontrolovať stav krovu, uistiť sa, či je v dobrom stave a skontrolovať stav strešnej fólie. Až potom môžete premýšľať nad typom izolácie. Najčastejšie si stavebníci vyberajú minerálnu vlnu, drevené dosky alebo striekanú penu. Ktorý typ je pre vás ten správny je vhodné odkonzultovať s odborníkom, ktorý má v tejto oblasti skúsenosti. Zvolený typ strešnej izolácie potom ukladáme medzi krokvy, a to aj s miernym presahom, aby tesne priliehali k sebe. Pre ešte lepšiu tepelnú ochranu sa odporúča dvojvrstvová izolácia, teda jedna medzi krokvy a ďalšia pod ne. Tento spôsob izolovania má zabezpečiť elimináciu tepelných mostov a tým aj lepšiu pohodu pre bývajúcich. Nezabudnite ešte na parozábranu, aby sa do izolácie nedostala vlhkosť z interiéru. Poslednou úlohou je už len položenie obkladu na zakrytie izolácie, napr. sadrokartón alebo OSB dosky. Tento spôsob izolácie je cenovo dostupný, nevyžaduje zásah do strešného plášťa, avšak má aj nevýhody. Po prvé - existujúca strešná konštrukcia musí byť v tomto prípade v dobrom stave a po druhé - izolácia vám zmenší vnútorný priestor, preto ak je už teraz malý, zvážte iný typ izolácie.

 

Ďalšou možnosťou dodatočnej izolácie šikmej strechy je izolovať strechu nad krokvami, čiže zvonku. Tento spôsob sa využíva najmä vtedy, ak bude potrebná aj výmena strešnej krytiny. Prvou úlohou, ktorá vás čaká je teda odstránenie starej krytiny a latovania. Následne sa na krokvy položia izolačné dosky, napr. PIR panely, drevovláknité či minerálne dosky. Potom nasleduje umiestnenie parotesnej fólie a hydroizolačnej membrány. Poslednou časťou je latovanie – teda umiestnenie drevených dosiek na izoláciu a položenie strešnej krytiny. Tento spôsob izolácie šikmej strechy je zložitejší, nákladnejší, ale nezasahuje vám do interiéru, a teda ho nezmenšuje a zároveň výrazne eliminuje tepelné straty a výskyt tepelných mostov.

Poslednou možnosťou ako dodatočnej zaizolovať šikmú strechu je využiť striekanú izoláciu, či už zvonku alebo zvnútra. Táto možnosť je najmú v posledných rokoch veľmi obľúbená. Vhodná je vtedy, ak sú priestory, ktoré majú byť zaizolované ťažko dostupné alebo sú v existujúcej izolácii medzery. Ako prebieha?

Najprv sa do strechy a do miest v  podstrešných priestoroch urobia malé otvory, do týchto miest a na ne sa následne nastrieka fúkaná izolácia, a to vo forme fúkanej celulózy, minerálnej vlny alebo polystyrénových guľôčok. Po vyplnené medzier sa všetky otvory dôkladne uzavrú. Tento spôsob izolácie je síce rýchly, ale je neúčinný pri veľkých priestoroch, kde hrozia výrazné tepelné mosty. Výhodou je však, že sa takto dajú zaizolovať ťažko dostupné miesta a miestnosti atypických tvarov. Fúkaní izolácia má tiež vyššiu cenu, ale výborne tesní a je dobre priľnavá.

Ktorý typ si vybrať? To samozrejme závisí od viacerých faktorov, akými sú veľkosť priestoru,  cena, potrebný čas a aj vaše nároky na použité materiály a konečný stav zaizolovaného objektu. Pre tých, ktorí zmýšľajú ekologicky, môže byť dobou voľbou použitie drevovláknitých dosiek. Ak nechcete investovať veľa peňazí, ekonomicky výhodnou formou je zas minerálna vlna.

Aká má byť hrúbka izolácie?

To závisí od toho, či si zvolíte medzikrokvovú alebo nadkrokvovú formu izolácie. Odporúčaná hrúbka izolácie medzi krokvami je 20-30 cm, nad krokvami je to 10-20 cm.

So správnym výberom vhodnej izolácie vám radi pomôžu odborníci. Dajte si poradiť, najmä ak sa v tejto problematike nevyznáte. Správne zvolená strešní izolácia vám ušetrí množstvo peňazí a skvalitní bývanie pod vysnívanou strechou.