Mach na streche

Mäkučký zelený mach, kto by ho nepoznal. Vedeli ste, že okrem prírody ho môžete nájsť napríklad aj na vašej streche?

Mach je rastlina, ktorej sa dobre darí vo vlhkom a tienistom prostredí, naopak machy neznášajú priame slnko a sucho. Ak bývate v blízkosti lesa, rieky, jazera alebo v prostredí, kde je chladnejšie a vlhkejšie počasie, určite musíte s výskytom machu na streche počítať. Takáto zelená strecha síce nemusí vyzerať zle, ale mach na nej môže narobiť aj riadnu šarapatu. Napríklad viac či menej  poškodiť strešnú krytinu, a to keramickú, betónovú, ale najmä kovovú krytinu či krytinu na báze asfaltových lepeniek. Pletivá machu rozrastajúceho sa na streche totiž zadržiavajú vodu a tá následne spúšťa oxidačné procesy, ktoré negatívne ovplyvňujú životnosť týchto druhov krytín.

Mach na streche nie je žiadnou novinkou, poznali ho a bojovali s ním už naši predkovia. Zistili, že mach neznáša meďnaté zlúčeniny, preto na strechy montovali medené prvky, napr. medený hrebeň strechy. Voda, ktorá po hrebeňoch stekala reagovala s meďou a v podobe slabej meďnatej zlúčeniny sa potom roztiekla po celej streche  a zabraňovala tak usadzovaniu machov. Tento princíp nie je vôbec zastaralý a dá sa využiť aj dnes. Medené prvky by mali byť inštalované po celej dĺžke strechy, aby stekajúca voda mohla pokryť celú plochu strechy. Modernejším spôsobom sú  priemyselne vyrábané flexibilné medené pásy so zabudovanými lepiacimi pásmi, ktoré sa bez problémov nainštalujú na najvyšší rad škridiel. Tvarovo sa im prispôsobia a lepiace pásy zabezpečia ich trvalé a bezpečné upevnenie na streche. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave vzniká čistiaci efekt na báze síranu meďnatého. Účinok takéhoto opatrenia je prakticky neobmedzený. Takéto lepiace medené pásy vám môže rýchlo namontovať šikovný remeselník, ale zvládnete to aj sami. A čo robiť ak už mach na našej streche prebýva? Ako sa ho účinne zbaviť?

Odstránenie machu zo strechy nie je náročné a dokážete to urobiť svojpomocne. Spôsobov je naozaj veľa, ale je potrebné hľadať taký, ktorý bude aj vhodný pre typ vašej strechy.

Použitie tlakového prístroja

Na trhu môžeme nájsť množstvo tlakových prístrojov vhodných aj na domáce použitie. Voda z týchto prístrojov prúdi pod vysokým tlakom a vysokou rýchlosťou, čo zabezpečí efektívne odstránenie machu, ale aj iných nečistôt zo strechy. Tento spôsob však nie je vhodný pre asfaltové krytiny a krytiny s granulátovým posypom, pretože by mohlo dôjsť k odlučovaniu granulátu z povrchu strešnej krytiny. Pri tomto spôsobe odstráneniu machu  môže v ojedinelých prípadoch dôjsť aj k zatečeniu vody do podstrešných priestorov. Je preto na vašom zvážení, či ho využijete.

Ďalším spôsobom odstránenia machu zo strechy je použitie haseného vápna. To sa rozpustí v primeranom množstve vody a poškodené miesta sa niekoľko krát vystriekajú. Podobne postrekom môžeme na strechu aplikovať aj modrú skalicu, ktorú dostať v záhradkárskych potrebách či drogériách. Postrek je ideálne vykonať v jarných mesiacoch a za priaznivého počasia bez dažďa, aby bol čo najúčinnejší.

Samozrejme, k dispozícii máte aj množstvo chemických či dokonca ekologických prostriedkov na dlhodobú likvidáciu machov. Takto vykonaný postrek ochráni strechu aj na desať a viac rokov.

Po odstránení machu zo strechy ešte nemáte prácu stopercentne  hotovú. Odporúča sa impregnácia, ktorá zabezpečí spevnenie porušenej povrchovej štruktúry strešnej krytiny a zároveň vytvorí bariéru zabraňujúcu opätovnému rastu machov. Takto by ste sa ich mohli zbaviť raz a navždy.