Rekonštrukcia strechy
Pokiaľ sa povie rekonštrukcia, určite vám ihneď napadne kolotoč potvrdení, ktoré treba vybaviť. Čo vás čaká ak sa chystáte rekonštruovať strechu? A vôbec, bude potrebné aj stavebné povolenie?
Ešte predtým, ako sa do rekonštrukcie strechy pustíte, dôkladne si zvážte, čo všetko vlastne potrebujete zrekonštruovať, či pôjde len o malý „ estetický“ zásah, ako napríklad výmena poškodených škridiel alebo vás čaká rozsiahla rekonštrukcia s výmenou krovu, strešného plášťa, prípadne aj zateplenie strechy a zobytnenie podkrovia. Od toho sa bude odvíjať nielen finančná stránka rekonštrukcie, ale aj jej trvanie a potreba rôznych remeselníkov. Vymeniť poškodenú škridlu za novú zvládnete aj sami, rozsiahla rekonštrukcia je však náročná na rôzne úkony, a pokiaľ nie ste z fachu, sami sa do nej nepúšťajte.
Kompletná rekonštrukcia strechy sa odporúča, najmä ak strecha zateká v dôsledku chýbajúcich alebo poškodených škridiel alebo ak strecha má nedôsledne zrealizované detaily, akými sú komíny či iné prestupy cez strechu. Takto znehodnotená strecha už neplní ochrannú funkciu pre váš domov, dokonca sa môže stať nebezpečnou, pretože hrozí pád jednotlivých kusov a ohrozenie okoloidúcich.
Ďalším problémom a častým poškodzovateľom striech je vlhkosť. V dôsledku dlhodobej vlhkosti spôsobenej zatekaním zrážkovej vody a kondenzovaním podstrešných pár dochádza k tomu, že strešné väznice a krokvy sú miestami popraskané, vlhké a plesnivé. Takáto strecha tiež nedokáže plniť svoju funkčnosť, ba naopak, napáchať môže riadne škody, ako na majetku, tak aj na zdraví či dokonca živote. Aj v tomto prípade je kompletná rekonštrukcia strechy nutná. V neposlednom rade je rekonštrukcia strechy potrebná aj vtedy, pokiaľ je strecha už stará. Hoci životnosť strechy je 50-100 rokov, treba sa zamyslieť, v akom období bola strecha postavená, z akých materiálov a akými odborníkmi. Spravidla, ak má strecha viac ako 30 rokov, odborníci z odboru stavebníctva odporúčajú jej celkovú rekonštrukciu. Súčasné stavebné normy sú iné, ako pred niekoľkými desaťročiami, a ak strecha vyhovovala vtedajším požiadavkám, dnes to už tak vo väčšine prípadov nie je. Niektoré strešné krytiny, ktoré boli vtedy povolené, ako napríklad azbest sú dnes už neprípustné. Ak ste kúpili alebo zdedili nehnuteľnosť, ktorá takúto strechu má, aj keď nie je viditeľne poškodená, budete ju musieť vymeniť.
Najzložitejšia rekonštrukcia vás čaká, ak plánujete neobývané podkrovie zobytniť. Ide o náročný zásah, ako po stavebnej tak aj po finančnej a časovej stránke. Pamätajte však na to, že zobytnené podkrovie rozširuje úžitkovú plochu, a tým pádom zvyšuje cenu nehnuteľnosti. Nehovoriac o tom, že zateplenie starej strechy prináša zásadné finančné úspory. Takúto rekonštrukciu si treba dôsledne naplánovať a zaobstarať si na ňu skúsených a zodpovedných remeselníkov. Nie je nič horšie, ako keď stavíte na prvého voľného, poväčšine lacného pracovníka, ktorý však robotu neovláda na požadovanej úrovni a vám nakoniec ostanú len oči pre plač. Ide o investíciu na niekoľko desiatok rokov, preto stavte radšej na kvalitu a odbornosť. Podobne je to aj s použitými materiálmi, nešetrite na nich, neobjednávajte lacné materiály z Číny, ale stavte na ich kvalitu, ktorá sa vám rokmi používania len osvedčí.
Pokiaľ sa chystáte prerobiť neobývané podkrovie na novú obývanú plochu, rekonštrukcia sa bude týkať nielen strešného plášťa a krytiny, ale potrebné bude vymeniť aj celý krov a strechu zatepliť. Takáto rekonštrukcia si vyžaduje nielen dôkladnú prípravu, ale aj vypracovanie projektovej dokumentácie odborníkom- projektantom. Súčasťou projektovej dokumentácie musí byť aj technický popis s pôdorysom stavby, rôzne pohľady na stavbu, statický posudok a stanovisko požiarneho technika. Ak úradu bude niečo v dokumentácii chýbať, vyzve vás o doloženie príslušných podkladov.
Ďalej si musíte splniť ohlasovaciu povinnosť, čiže ohlásenie drobnej stavby na príslušnom stavebnom úrade vo vašom meste alebo obci. Ide o povinnosť, ktorú vám nariaďuje stavebný zákon – Zákon č.50/1976 Zb. § 54Stavebný úrad sa v rámci zákonom stanovenej lehoty vyjadrí, či daná rekonštrukcia spadá pod ohlasovaciu povinnosť alebo podlieha stavebnému povoleniu. Stavebné povolenie sa vyžaduje najmä v prípade rozsiahlej rekonštrukcie. Vo väčšine prípadov, kedy dochádza len k výmene strechy alebo zobytneniu podkrovia, stačí ohlásenie drobnej stavby (podľa § 55 odsek 2 c).
V prípade, že pôjde o významnejší zásah do konštrukcie strechy, budete potrebovať aj dohľad stavebného dozoru v zmysle Zákona č.50/1976 Zb. §46. Ten počas stavby pravidelne kontroluje realizované výkony a priebeh rekonštrukcie strechy a podkrovia a prípadne ich dopĺňa fotodokumentáciou.
Ak ste sa doteraz neodhodlali k rekonštrukcii strechy, pričom vás odrádza najmä množstvo papierovačiek, teraz už viete, že nejde o nič zložité. Je potrebné si len ujasniť v akom rozsahu sa rekonštrukcia uskutoční a potom už len vyplniť správne tlačivá, ktoré sú dnes voľne dostupné na internete. Veľa šťastia!