Odkiaľ sa berie vlhkosť v domácnosti a ako proti nej bojovať?
Či už bývate v dome alebo byte, pravdepodobne ste sa už stretli s vlhkosťou, respektíve plesňami. Je pritom jedno, či bývate v novom, starom alebo prerobenom, vlhkosti sa úplne nevyhneme. Môžeme ju však do veľkej miery regulovať. Ani vlhko ani sucho nie je v domácnosti dobrým spoločníkom a oba prípady nám môžu poriadne znepríjemniť nielen bývanie, ale celkovo negatívne ovplyvniť aj naše zdravie. Aká je teda ideálna vlhkosť v domácnosti?
Podľa Americkej akadémie pre alergiu, astmu a imunológiu je ideálna vlhkosť v byte 30-50%. Treba povedať, že aj hodnoty vlhkosti v domácnosti sa počas roka menia v závislosti od počasia. V zime by vlhkosť nemala klesnúť pod 45 %, v lete by mala byť v rozpätí od 40 do 55%. Počas vykurovacieho obdobia sa môže veľmi ľahko stať, že vlhkosť v dome alebo byte klesne aj pod 20%, a to môže mnohým ľuďom spôsobiť nemalé zdravotné ťažkosti, najmä ochorenia horných a dolných dýchacích ciest, bolesti hlavy či dlhodobú únavu. Napraviť sa to dá pomerne ľahko - kúpou zvlhčovača a správnym a častým vetraním. Ako si ale poradiť s vysokou vlhkosťou?
V prvom rade sa zamyslime nad tým, prečo máme doma problém s vlhkosťou. Často sa to stáva u novostavieb, ktoré nie sú vykurované. Vlhkosti sa však nevyhnú ani staršie rodinné domy a byty. Môže za to celkový technický stav stavby, v ktorej bývame, zle zaizolovaná strecha, nekvalitné omietky a zateplenia, ale aj množstvo zrážok, nesprávne vetranie a nedostatočné kúrenie. Vlhkosť v domácnosti vzniká pri bežných činnostiach, ktoré dennodenne robíme - varenie, pranie, sprchovanie, kúpanie, a dokonca spanie. Samozrejme, že tieto činnosti robiť musíme, dôležité je však často a správne vetrať, čiže otvoriť okno na pár minút po zobudení, sprchovaní, varení a nárazovo vyvetrať. Ak vetráte celý deň, tiež nerobíte dobre. Pri správnom, čiže efektívnom vetraní sa nám v miestnosti ochladí a vymení vzduch, ale zbavíme sa aj nadbytočnej vodnej pary, ktorá by sa inak hromadila na oknách, dverách a stenách.
Vlhkosť v dome môže vznikať aj vplyvom zle zaizolovanej strechy. Všimli ste si aj vy pukliny a praskliny, prípadne fľaky na stenách či strope? Možno je aj vaša strecha zle zaizolovaná, dokonca možno do nej aj zateká. Urobte z času na čas malý prieskum, ako na tom vaša strecha je, a to skôr, ako už bude neskoro.
Najčastejšou príčinou vysokej vlhkosti v dome a vlhnutia stien je presakovanie vlhkosti zo zeme. Stáva sa to hlavne u starších kamenných rodinných domoch v dôsledku porušenej alebo chýbajúcej izolácie proti vode a zemnej vlhkosti. Stavebné materiály vtedy absorbujú vlhkosť zo zeme, vznikajú praskliny na múroch a podlahe a vlhkosť sa tak dostáva dnu do interiéru. Čo robiť v takomto prípade? Nuž nie je to úplne jednoduché ani lacné a práce zaberú niekoľko dní až týždňov. Vlhkosť možno odstrániť drenážou, kedy sa okolo stien vykope jama až na úroveň základov domu. Odtiaľ sa voda následne odvedie do kanalizácie či do trativodu, čím by sa mal problém čiastočne vyriešiť. Nevýhodou však je, že po čase sa môže problém s vlhkosťou objaviť znovu, pretože murivo bude aj naďalej nasávať vlhkosť zo zeme.
Efektívnym riešením, ako nielen bojovať s vlhkosťou, ale sa jej aj efektívne zbaviť môže byť zateplenie. Myslite na to už pri stavbe rodinného domu, ušetrite si tak kopec času, ale aj financií .Zateplením domu sa zvýši povrchová teplota stien, nie je potrebné nadmerné vykurovanie až prekurovanie a prirodzená vlhkosť bude omnoho lepšia. Zatepľujte však kvalitnými a osvedčenými materiálmi z nášho trhu, nekupujte lacné a pochybné čínske materiály, nie sú kompatibilné s našimi a nie sú ani bezpečné.
Aj správnym výberom omietky môžete prispieť k optimálnej vlhkosti v domácnosti. Napríklad vápenné a hlinené omietky dokážu absorbovať nadbytočnú vlhkosť a v prípade suchého vzduchu, ju vydávať naspäť do prostredia. V boji proti vlhkosti sú teda účinnejšie ako napr. sadrové omietky či sadrokartón.
Či už staviate, rekonštruujete, alebo zatepľujete, dajte si poradiť od odborníkov, nakupujte kvalitné materiály od známych výrobcov a dodávateľov a prácu zverte do rúk odborníkov. Vyhnete sa tak mnohým problémom a v konečnom dôsledku tak ušetríte čas aj peniaze, ktoré môžete investovať inde. Nie je nič horšie, ako naprávať škody po lajdáckych firmách, ktoré robotu odfláknu, prípadne nakúpia nekvalitné stavebné materiály.