Tepelné čerpadlo alebo plynový kotol?
Ak sa chystáte stavať rodinný dom, istotne uvažujete nad tým, aký typ kúrenia zvoliť. Kedysi bolo v kurze kúrenie pevným palivom, takmer každá domácnosť mala doma pec na pevné palivo. Neskôr prišli výdobytky modernej doby v podobe kúrenia na plynový kotol. To sa teší značnej popularite i dnes, ale mnohých nových stavebníkov odrádzajú čoraz vyššie ceny plynu. Iným sa zas nepáči energetická závislosť, najmä v týchto neistých rokoch, kedy v okolitých štátoch zúria vojny, politická či ekonomická nestabilita. Ako teda vykurovať dom bez závislosti od dodávateľov, bezpečne a navyše aj ekologicky? Jednou z možností je aj kúrenie pomocou tepelného čerpadla.
Odborníci sa zhodujú, že tepelné čerpadlo bude v blízkej budúcnosti jedným z najúspornejších vykurovacích systémov pre rodinné domy. Dôvodom je nielen spomínané zvyšovanie cien plynu, ale aj klesajúce investičné náklady na tepelné čerpadlá a čoraz populárnejšiu solárnu techniku.
Povedzme si teda viac o tom, čo tepelné čerpadlá sú a ako fungujú.
Tepelné čerpadlá využívajú na vykurovanie energiu z vonkajšieho prostredia - zo vzduchu, zeme alebo podzemnej vody. Na prevádzku tepelného čerpadla je potrebná len elektrická energia. A hoci sa môže zdať, že tento spôsob získavaniam tepla je finančne náročný, opak je pravdou. Teplo sa získava prakticky zadarmo a je možné ho energeticky veľmi dobre zhodnotiť. Pri použití 1 kWh elektrickej energie, ktorá je potrebná na pohon kompresora, viete získať 2 až 5-násobok energie, či už na vykurovanie, ohrev teplej vody alebo chladenie. To, čo je vysoké, je prvotná investícia, pretože tepelné čerpadlo vás aj s odbornou inštaláciou vyjde od 8-16-tisíc eur, v závislosti od výrobcu. Ročné náklady sú potom do 1000 eur. Podmienkou pre inštaláciu tepelného čerpadla je dobrý stav nehnuteľnosti, čo môže byť problém u starších domov, preto ak sa chystáte prerábať starší rodinný dom, na toto si skutočne dajte pozor. V prípade novostavby sa táto investícia určite oplatí. Prečo?
Najväčšími výhodami tepelných čerpadiel sú ekologickosť, sebestačnosť, možnosť získania dotácie na jeho kúpu, možnosť zapojenia do inteligentnej domácnosti, a tým aj jednoduché ovládanie a nízke náklady na údržbu. Ešte lepšia správa je, že väčšinu elektrickej energie potrebnej pre tepelné čerpadlo si môžete vyrobiť sami pomocou fotovoltického systému, čo z dlhodobého hľadiska minimalizuje náklady na bývanie a znižuje vašu závislosť od dodávateľov. Okrem toho sa solárna elektrina môže následne využívať aj v domácnosti. Ak vás tieto výhody oslovili, určite nad kúpou tepelného čerpadla pouvažujte. A ktorý typ čerpadla si vybrať?
Tepelné čerpadlo ZEM-VODA
Funguje na princípe prijímu energie z podzemia pomocou vertikálneho vrtu alebo zemného plošného kolektoru. Je ideálnym riešením pre rodinné domy s vhodným pozemkom. Toto čerpadlo ponúka stabilný výkon aj pri nižších teplotách a aj investičné náklady sú nižšie, ako pri ostatných typoch. Ušetriť možno v tomto prípade cca 30% energie.
Tepelné čerpadlo VZDUCH-VODA
Primárnym zdrojom energie je v tomto prípade vonkajší vzduch. Vhodné je pre rodinné domy s menším pozemkom. Nezáleží pritom, či ide o rekonštrukciu alebo novostavbu. Výhodami tohto tepelného čerpadla sú nízke investičné aj prevádzkové náklady, jednoduchá inštalácia a možnosť využitia aj na chladenie.
Tepelné čerpadlo VODA-VODA
V tomto prípade sa energia získava z podzemnej vody. Na využitie tepla je však potrebná sacia studňa a vsakovacia studňa. Potrebný je rovinatý pozemok s dostatkom podzemnej vody, len v tomto prípade má toto tepelné čerpadlo zmysel. Spomedzi všetkých tepelných čerpadiel má tento typ najnižšiu hlučnosť.
Kúrenie pomocou kondenzačného plynového kotla
Túto formu si vyberajú prevažne tí stavebníci, ktorí tento spôsob dobre poznajú z doterajšieho života a majú s ním dobré skúsenosti. Taktiež stavebníci, ktorí už majú svoj vek, nepoznajú a nechcú sa zoznamovať s novými trendami a inteligentná domácnosť už pre nich nemá význam. Najväčšou výhodou plynového vykurovania je najmä cenová dostupnosť plynového kotla, jeho jednoduchá obsluha a vysoká účinnosť. Jednoducho povedané, kúpite za relatívne nízku cenu, plynár vám kotol nastaví a zapne a vy si už užívate iba príjemné teplo bez toho, že by ste vôbec pohli prstom. Nevýhodou sú ale už spomínané čoraz vyššie ceny ropy a zemného plynu, energetická závislosť, a to aj v prípade poruchy dodávok plynu. No a ešte jedna podstatná vec, aby ste doma mohli kúriť plynom, potrebujete mať prípojku, čo znamená ďalšie, i keď nie vysoké náklady a ďalšie papierovačky po úradoch.