Gabiony
Možno ste toto slovo ešte nepočuli a možno uvažujete, že si gabiony zadovážite a chcete sa o nich dozvedieť viac. Či už patríte k jedným alebo druhým, čítajte ďalej.
Dá sa povedať, že gabiony patria medzi nové architektonické prvky. Sú tvorené zváranými alebo pletenými drôtenými košmi a majú kamennú výplň. Využívajú sa pri stavbe oporných múrov, dekoračných múrikov v záhrade, ale môžu slúžiť napríklad aj ako kvetináče. Ich veľkou výhodou je pevnosť, odolnosť a dlhá životnosť, aj preto sa v posledných rokoch tešia veľkej popularite medzi stavebníkmi a majiteľmi rodinných domov.
Základom gabionov sú drôtené konštrukcie, ktoré sa plnia prírodným kameňom. Môže to byť štiepaný kameň, lomový kameň, alebo rôzne druhy dekoračných okruhliakov. Použitie gabionov je rôznorodé. Najčastejšie slúžia na spevnenie svahov, brehov, tiež ako protihlukové steny, separačné múry či dekoračné múriky. Gabiony sú častou súčasťou moderných záhrad, pretože sú nenáročné na udržiavanie a ich životnosť je naozaj dlhá, aj niekoľko desaťročí.
Napriek tomu, že ide o jednoduchý architektonický prvok, gabiony dokážu ozvláštniť nudnú záhradu a zatraktívniť celkový vzhľad okolia domu. Práve pre túto jednoduchosť sú gabiony obľúbené u milovníkov a vyznávačov minimalizmu.
Praktickým a zaujímavým prvkom môže byť napríklad gabionový plot. Plní sa mrazuvzdorným tvarovo stálym kameňom. Jednotlivé kamene musia byť väčšie ako šírka oka gabionu, aby nevypadli. Kamene sa skladajú do mreže husto, aby nevyčnievali a aby výsledný múr bol pevný a nepriehľadný. Gabionové ploty je možné kombinovať s kovanými plotmi, ale aj s drevom. Aké druhy kameňov sú vhodné do gabiónoveho plota? Napríklad žula, vápenec, travertín, bridlica alebo kamenná kôra.
Okrem celých plotov môžete samotný plot ozvláštniť gabionovym stĺpom. V princípe je to rovnaká konštrukcia ako pri gabionových košoch, ale tu je nevyhnutné zvnútra vystužiť gabionový stĺp aj zabetónovaním železným stĺpikom.
Ak vás gabiony zaujali, ale plot už máte, môžete si zaobstarať alebo vytvoriť napríklad gabionové kvetináče, vyvýšené záhony, lavičky či dokonca sedenie alebo gabiony využiť ako súčasť altánku. Fantázii sa medze nekladú, záleží len na vás, ako tento zaujímavý moderný architektonický prvok využijete vo vašej záhrade.
Čo by ste ešte o gabionoch mali vedieť?
Napríklad, že nevytvárajú len celkový estetický dojem, ale plnia aj bezpečnostnú funkciu, čiastočne zabraňujú prenikaniu hluku a prašnosti z ulice. Keďže sú vyplnené kameňom, dokážu poskytnúť príjemný chládok počas horúcich letných dní.
Gabiony sa dajú kúpiť hotové alebo si ich môžete vytvoriť svojpomocne. Ich stavba nie je náročná. Dôležité je, aby terén pod nimi bol úplne rovný. Pre základnú konštrukciu koša sú potrebné oceľové drôty, ktoré nepodliehajú korózii. Ak máte vytvorenú základnú konštrukciu, teda gabionový kôš, stačí pre neho urobiť základ v teréne, ktorý ste predtým riadne zarovnali. Jednotlivé gabionové koše spolu prepojíte špirálami. Keď je základná konštrukcia umiestnená, začnite do nej vkladať kamennú výplň. Ak sa rozhodnete pre výstavbu gabionov väčších rozmerov, je vhodné najprv vybetónovať základ. Nemusíte sa pritom obávať toho, že by betón nejako kazil vzhľad, po dokončení práce ho nebude vôbec vidno.
Cena gabionovej siete je závislá od jej rozmerov. Najlacnejšie sa dajú kúpiť už od 2 € pri rozmeroch 50x50cm. Ak si zaobstaráte kompletné gabionové bloky, teda vrátane všetkých komponentov (špirály, kocky atď.) v rozmeroch 1×0,5×0,5m vás vyjdú okolo 30 €.
Zaujali vás gabiony? Nebojte sa nových prvkov v záhrade či okolí domu. Na internete nájdete dosť inšpirácií, ako ich využiť práve v tej vašej.