Alternatívne vykurovanie v domácnosti: kachle alebo krb?

Ceny energií neustále rastú a s končiacim sa rokom prichádzajú obavy, čo príde od nového roka? Nuž nižšie ceny to asi nebudú... a tak mnohí premýšľame nad alternatívami v oblasti vykurovania. Či už vlastníte dom, byt alebo sa chystáte stavať či rekonštruovať, určite si kladiete otázku, kde ušetriť nejaké to euro. Slovensko je krajina, kde bohužiaľ väčšinu roka kúrime, a tak je logické, že ušetriť práve tam môže byť náročné.  Pozrime sa teda bližšie na dve alternatívy vo vykurované domácnosti, a to sú kachle a krb.

Ak patríte k skôr narodeným alebo máte bližšie k tradíciám než k moderným výdobytkom, možno sa vám ako alternatívny zdroj vykurovania budú pozdávať kachle. Kachľovú pec si možno pamätáte z detstva, z chalupy či domácnosti vašich predkov, populárne sú však aj dnes. Ide o tradičný spôsob vykurovania, ktorý má dlhú históriu a siaha až do 15. storočia. Kachľové pece sa hojne využívali v krajinách východnej a strednej Európy, teda aj na území bývalého Československa. Na našich dedinách sa začali najviac rozširovať v 18. a 19. storočí.  Dnes sú využívané najmä na chatách a víkendových domoch, poniektorí ich však majú aj vo svojich domácnostiach a nedajú na ne dopustiť. Prečo?

Kachľové pece majú schopnosť kumulovať teplo. Keramické kachle pomaly absorbujú teplo zo spaľovania dreva, prípadne iného paliva a následne ho uvoľňujú do miestnosti, kde ostáva teplo aj dlhý čas po vyhasnutí ohňa. To možno vyzdvihnúť ako ich dominantnú vlastnosť aj výhodu. Kachle sú obľúbené najmä u ekologicky zmýšľajúcich ľudí. Drevo je surovina z obnoviteľných zdrojov a pri jeho spaľovaní sa produkuje len minimálne množstvo emisií. Súčasné moderné kachle musia totiž spĺňať najprísnejšie emisné normy. Spotreba dreva je tiež nízka, a to kvôli vysokej účinnosti spaľovania. S tým súvisí aj ďalšia výhoda kachlí, netreba do nich tak často prikladať, ako povedzme do iných pecí na pevné palivo. Ak teda máte radi pohodu a neradi odbiehate od obľúbených činností, môžu byť kachle ako alternatívny zdroj vykurovania určite výhodné.

Ak patríte medzi astmatikov a alergikov, báť sa nemusíte. Teplo z kachlí je sálavé, čo znamená, že ohrieva predmety v miestnosti priamo, bez intenzívneho prúdenia vzduchu, tým pádom nevíri prach a nevysušuje vzduch. Obrovskou výhodou kachlí je, že do nich po kúpe nemusíte ďalej takmer vôbec investovať. Kachľové pece majú naozaj dlhú životnosť, aj niekoľko desaťročí, známe sú aj prípady  viac ako storočných funkčných kachľových pecí. Ide teda o investíciu do budúcna, bez ďalších nákladov. Potrebné je však dobre sa o nich starať, pravidelne ich čistiť, ale za to nám to rozhodne stojí.

Za zmienku určite stojí aj estetická hodnota kachlí. Pokiaľ ste zdedili alebo kúpili chalupu s historickými kachľami, máte byť na čo hrdí. Ich hodnota je často nevyčísliteľná a oceniť ju vie predovšetkým znalec či milovník tradičnej kultúry. Kachle, to je tradícia, ale aj romantika. Ale o tom snáď písať nemusíme.

 Druhou alternatívou vykurovania v domácnosti môže byť krb, ktorého popularita z roka na rok stúpa. Istotne aj z dôvodu šetrenia financií, no krb v domácnosti má samozrejme množstvo iných výhod.

V prvom rade je krb ekologickou alternatívou vykurovania. Spaľovanie dreva či brikiet má totiž nižšiu uhlíkovú stopu, než fosílne palivá a to najmä, ak disponujete kvalitným suchým drevom. Navyše moderné krby fungujú na princípe technológií, ktoré sa výrazne podieľajú na znižovaní emisií. Veľkou výhodou je, že krb môžete v prípade výpadku elektrickej energie využiť ako záložný zdroj energie. To je ako stvorené pre tých, ktorí chcú byť nezávislí od bežných dodávateľov energie, prípadne bývajú v oblasti  s obmedzenými možnosťami prímu energií. Krb môže dokonca úplne nahradiť centrálne vykurovanie, a to najmä v jarných a jesenných mesiacoch, kedy ešte nie sú tuhé zimy. Moderné krbové vložky a systémy s rekuperáciou dokážu efektívne vykurovať nielen menšie chaty, ale aj väčšie priestory.  Nakoniec ešte spomeňme čarovnú atmosféru, ktorú dokáže krb navodiť, a to nielen počas chladných dní. Ak teda patríte medzi romantické duše, krb by mal mať svoje čestné miesto vo vašej domácnosti.

Okrem tradičných krbov, aké všetci dobre poznáme sa často hovorí o krboch na pelety.  O Čo ide?

Krb na pelety je moderný typ krbu, kde sa kombinuje automatizácia so zachovaním prírodného tepla. Krb na pelety má zabudovaný zásobník , do ktorého sa sypú pelety – lisované granule vyrobené z drevného odpadu či iných ekologických materiálov.  Pelety sa zapaľujú elektronicky pomocou žhaviacej tyče, čím je zapálenie rýchle a pohodlné, nehrozí žiadne zadymovanie ani problémy so zapálením, ako to môže byť pri bežnom krbe na drevo. Teplotu je možné ovládať pomocou termostatu či diaľkového ovládača, dokonca aj pomocou aplikácie na vašom smartfóne.  Teplo zo spaľovania sa distribuuje do miestnosti  pomocou ventilátora. Tento typ krbu je možné  pomocou rozvodov pripojiť aj k radiátorom, rovnako je možné pomocou neho ohrievať aj vodu.  Krby na pelety majú vysokú účinnosť, približne 85-95 percent, čo je viac ako pri klasických krboch. Tieto krby nezaberajú veľa miesto a aj odpad zo spaľovania je len minimálny.

Nevýhodou je, že na fungovanie potrebujú elektrická energiu a pri jej výpadku je nutný záložný zdroj. Pelety sú tiež o niečo drahšie ako palivové drevo, no ich spotreba je efektívnejšia. Na začiatku tiež treba rátať s vyššími vstupnými financiami – samotný krb si zaobstaráte od 1500-4000 eur, cena peliet sa pohybuje v rozmedzí od 5-8 eur za 15 kg vrece, pričom priemerná domácnosť spotrebuje 2-4 tony peliet ročne.  Potrebná je tiež pravidelná údržba, ako čistenie zásobníka a výmena niektorých  dielov, napr. žhaviacej tyče. 

Aj alternatívne zdroje vykurovania majú svoje výhody a nevýhody, je preto len na vás, čomu dáte prednosť.