Poznáte polystyrén?

Polystyrén je najrozšírenejším plastom vo svete. Ide o syntetický polymér, ktorý sa vyrába zložitou chemickou reakciou - polymeráciou styrénu. Vďaka svojej univerzálnosti, nízkej hmotnosti a výhodnej cene má široké spektrum použitia v rôznych oblastiach.

Existuje v dvoch formách, a to pevný polystyrén a penový polystyrén.  Vďaka svojej ľahkosti je ideálny na obalové materiály, či už na potraviny, hračky, lieky či elektroniku. Donedávna sa často využíval aj pri výrobe jednorázových produktov, od čoho sa v posledných rokoch kvôli znečisťovaniu prírody upúšťa. Je ľahko tvarovateľný, a tak je často využívaný aj v oblasti dizajnu.  Keďže je relatívne odolný aj proti vlhkosti, je hojne využívaný v stavebníctve ako izolačný materiál, a to pri izoláciách strechy, obvodových  stien či podlahy, a to ako tepelný i zvukový izolant.

Okrem pozitívnych stránok má polystyrén aj negatíva. Spomenuli sme už jeho negatívny dopad na životné prostredie. Polystyrén sa rozkladá veľmi pomaly, následkom čoho trpí celý ekosystém. Vplyvom plastov sa znečisťuje nielen prostredie v ktorom žijeme, ale aj  moria a oceány, ktoré sú domovom mnohých už aj tak ohrozených druhov. Navyše je samotný polystyrén horľavý, preto sa do neho pridávajú spomaľovače horenia. Napriek tomu, že polystyrén je možné recyklovať, ide o veľmi náročný proces, často aj spojený s vysokými nákladmi. Alternatívou k polystyrénu sú biologicky odbúrateľné materiály, ako napríklad minerálna vlna, konope či celulózové vlákna.

Polystyrén je jedným z najčastejšie používaných materiálov v stavebníctve, najmä v podobe expandovaného polystyrénu (EPS) a extrudovaného polystyrénu (XPS). Každý z nich je iný a má iné využitie, avšak oba majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sú cenovo dostupné.

Expandovaný polystyrén má penovú štruktúru a je tvorený malými guľôčkami, ktoré sa spájajú procesom expandovania. Je extrémne ľahký, vďaka čomu sa používa ako izolačný materiál stien, podláh a stropov. V porovnaní s extrudovaným polystyrénom je menej odolný voči vlhkosti.

Extrudovaný polystyrén sa vyrába procesom extrúzie, vďaka čomu je pevnejší a hustejší ako expandovaný polystyrén. Pretože je odolnejší voči vlhkosti a tlaku, používa sa pri izolácii základov , plochých stien alebo podláh s vysokým zaťažením.

Ako tepelný izolant sa polystyrén používa na zateplenie vonkajších stien, plochých striech alebo betónových podláh. Vhodný je aj na izoláciu základov stavieb, pretože je odolný nielen voči vlhkosti, ale aj voči teplotným zmenám, ktoré sú v našich zemepisných šírkach bežné. Chráni teda nielen pred vlhkosťou, ale aj pred chladom a mrazmi. Oba druhy polystyrénov dokážu do určitej miery tlmiť hluk, preto sa často používajú aj na odhlučnenie stien či stropov. Tu však treba povedať, že ako zvukový izolant je z hľadiska efektívnosti vhodnejšie použiť minerálnu vlnu.

Keďže polystyrén je extrémne ľahký, ľahko sa s ním manipuluje. Inštalácia na strop, steny či podlahy je tak rýchla a jednoduchá, zvládnete ju sami, bez pomoci remeselníkov. A v neposlednom rade je polystyrén cenovo dostupným materiálom, azda preto je často prvou voľbou, ak sa rozhodneme zatepľovať. Čo sa týka negatívnych vlastností  polystyrénu, spomenuli sme už jeho horľavosť a náročnú recyklovateľnosť. Okrem toho je aj citlivý na UV žiarenie a pri dlhšom vystavení na slnku degraduje. Z toho dôvodu je nutné chrániť ho pred poškodením fasádnymi omietkami.

V súvislosti s polystyrénom ste možno zachytili aj pojem polyform. Ide o označenie produktov vyrobených z expandovaného polystyrénu. Tieto výrobky sa vyznačujú ľahkosťou , tvarovou flexibilitou a stabilnosťou aj vo vlhkom prostredí. Najčastejšie sa polyform využíva v stavebníctve. Pri izolácii stien slúži ako základná vrstva pod omietku a je tiež dobrý izolant plochých aj šikmých striech či podláh.  Polyformové bloky sa používajú ako stratené debnenia – stavebné prvky slúžiace ako dočasná alebo trvalá forma betónových konštrukcií. Po zaliatí betónom polystyrén zostáva v samotnej konštrukcii, čím jej poskytuje stabilitu, izoláciu aj tvar. Polyformové panely sa využívajú pri stavbe nízkoenergetických či pasívnych domov, a to práve kvôli svojim výborným tepelnoizolačným vlastnostiam. V priemysle sa využíva na výrobu obalových materiálov, dekoratívnych prvkov či tlmiacich materiálov. Známe je aj jeho využitie v reklame, napr. pri tvarovaní písmen, výrobe nápisov a pri tvorbe log či rôznych modelov. Nevýhody polyformu sú v podstate rovnaké ako u polystyrénu – horľavosť, citlivosť na UV žiarenie a neekologickosť. Napriek týmto negatívam je polyform podobne ako polystyrén hojne využívaný či už v priemysle, alebo stavebníctve. Otázkou však zostáva, dokedy bude jeho využívanie možné z hľadiska jeho neekologickosti a odbúrateľnosti.