Ako vybrať modernú plechovú strešnú krytinu?

Keď zbadáte pekný dom, čo si na ňom všimnete ako prvé? Okrem celkového dojmu a okolia domu je to strecha, ktorá nás zvykne upútať. Možno teda o nej právoplatne hovoriť, že je kráľovnou domu. 

Stále populárnejším materiálom pre strešnú krytinu  je v posledných rokoch plech. Plechová strešná krytina má nepochybne celý rad výhod, medzi ktoré patrí jej nízka hmotnosť, rýchle položenie a vysokú životnosť. Tým, že je ľahká, menej zaťažuje konštrukciu strešného krovu, a tým ho aj chráni pred poškodením. Vďaka plechovej strešnej krytine vaša strecha získa neopakovateľný vzhľad, pretože vybrať si môžete z mnohých farebných prevedení. Keďže pokrývka strechy plechovou krytinou je poväčšine rýchla a nenáročná, bývať pod strechou budete tiež rýchlo. 

A čo financie? Je pravda, že plechová krytina je lacná?

Pravdou je, že plechové strešné krytiny patrili v minulosti k najlacnejším, ale dnes už to neplatí. Keďže technológie idú vpred závratnou rýchlosťou, tento pokrok neobišiel ani strešné krytiny. Na trhu sú už naozaj kvalitné plechové krytiny s organickým povrchom a krytiny z farebných kovov, ako hliník, meď a titánzinok, a  práve tie patria k tým drahším. Škridľový plech, trapézový plech alebo vlnitý plech patria naopak k tým najlacnejším.

  Škridľový plech sa vyznačuje kvalitným spracovaním, vyniká odolnosťou voči poveternostným vplyvom a má veľmi prepracovaný dizajn. Vzhľadom sa podobá na škridlu a v rovnakom farebnom prevedení ho je ťažké rozlíšiť od skutočnej škridle.  Trapézový plech má široké architektonické využitie. Trapézové plechové dosky sú vyrábané z oceľového plechu  pokovovaného vrstvou zinku alebo aluzinku. Trapézové dosky môžete vyberať zo širokej farebnej škály aj v rôznych povrchových úpravách. No a nakoniec tu máme ešte vlnitý plech, ktorý je vhodný na zastrešenie menších priestorov pri dome, ako sú prístavby, altánky, menšie hospodárske budovy a pod. Tieto druhy plechových strešných krytín majú aj jednu spoločnú vlastnosť, a tou je rýchla montáž.

Falcovaná a lištovaná strešná krytina patrí medzi drahšie. Vyrobená je z kvalitnejších materiálov, napr. z farebných kovov a na jej montáž sú potrební erudovaní remeselníci. Alternatívou môže byť tzv. klik systém, pri ktorom montáž zvládnete aj bez prítomnosti klampiara. Jednotlivé pásy strešnej krytiny sa k podkladu upevňujú skrutkami a zakliknutím do už existujúcej pozdĺžnej drážky. 

Aká je životnosť plechovej strechy?

To závisí nielen od poveternostných podmienok, ale tiež od kvality použitého stavebného materiálu a kvality samotnej pokrývky. Používajú sa skrutky, prípadne klince z nehrdzavejúcich materiálov. 

V prípade kotvenia krytín musia byť spojovacie materiály navzájom kompatibilné a musí byť dodržané ich predpísané množstvo a spôsob kotvenia. Pozor treba dať aj na hrúbku oceľového jadra. Norma STN 73 3610 požaduje hrúbku plechu minimálne 0,6mm. Dôležité je aj správne skladovanie plechovej krytiny pred samotnou montážou. To môže tiež výrazne ovplyvniť jej životnosť. V ideálnom  prípade, plechová krytina sa má dopraviť na miesto až tesne pred montážou, a ak to nie je možné, treba ju uskladňovať vo vzdušných priestoroch, kde nehrozí zatečenie vodou.

Je plechová strešná krytina skutočne “hlučná”?

To záleží aj od faktu, či je strecha zateplená alebo nie. Práve zateplenie bráni prenikaniu hluku z vonkajšieho prostredia, najmä v prípade silného dažďa. Hlučnosť možno tiež stlmiť použitím tlmiacich samolepiacich pásov alebo nanesením tlmiaceho materiálu z rubovej strany plechu.

Na záver ešte otázka bezpečnosti. Ak sa nám má pod strechou bývať bezpečne, musí byť samotná strecha bezpečná. V praxi to znamená, že musí byť odolná voči presakovaniu vody a tiež by na nej mali byť namontované protisnehové zábrany, a to nielen v horských a podhorských oblastiach. Azda najväčšou nevýhodou plechovej strechy je to, že kvôli jej nízkej hmotnosti je tu vždy riziko jej strhnutia silným vetrom a tiež poškodenie v prípade silných prívalových dažďoch. Hoci tieto situácie by nechcel zažiť nik z nás, pravdou je, že počasie sa mení, a myslieť treba na všetky jeho podoby. Lebo keď to strecha náhodou nevydrží, už bude neskoro.