Z čoho postaviť dom?

Ak sa chystáte stavať rodinný dom, určite uvažujete nad tým, ktorý materiál si vybrať. Dnes je ponuka naozaj bohatá a neskúsený stavebník je často na vážkach, čomu má dať prednosť. Tehla alebo drevo? O to ťažšie sa človek rozhoduje, ak so stavbou domu nemá žiadne skúsenosti a nemá mu ani kto poradiť.

Ak ste zástancom prírodných materiálov, zmýšľate ekologicky a chcete žiť v súlade s prírodou, vaša voľba bude jasná. Drevodomy sa najmä v posledných rokoch tešia veľkej popularite. Sú moderné, ekologické a postavené do niekoľkých týždňov, čo často zohráva kľúčovú úlohu. Predsa len, stavba murovaného domu trvá oveľa dlhšie. Ak potrebujete bývať čo najrýchlejšie vo svojom, drevený dom bude pre vás dobrým riešením. Aké sú jeho ďalšie výhody?

Drevodomy patria medzi nízkoenergetické domy. Čo to znamená? Drevo ako stavebný materiál má veľmi dobré, priam ideálne mechanické vlastnosti. Pri stavebných úpravách tohto prírodného materiálu sa totiž spotrebuje výrazne menej energie, než si vyžiada napríklad výroba železobetónovej konštrukcie. Rovnako aj preprava a montáž pomerne ľahkých drevených nosníkov a panelov je spravidla energeticky menej náročná, než v prípade kameňov, tehál či betónu.  Okrem toho sa drevodomy vyznačujú nízkou tepelnou vodivosťou a dosahujú výborné tepelnoizolačné vlastností. Z praktického hľadiska to znamená, že v dobre postavenom drevenom dome vám nikdy nebude zima ani horúco. Možno sa pýtate, ako je to s vlhkosťou v drevenom dome? Najlepšie by bolo opýtať sa tých, ktorí v drevostavbe bývajú. Vo všeobecnosti však platí, že vlhkosť je nepriateľom dreva. Zvýšená vlhkosť vzniká v každom dome najmä v kuchyni pri varení a v kúpeľni pri kúpaní a sprchovaní. Ako teda s vlhkosťou v drevodome narábať?

Najdôležitejšie je pravidelné, intenzívne vetranie. Odborníci odporúčajú vetrať otvorenými oknami dokorán, tak, aby vznikol prievan.  Vetrať by sa malo krátko, aby sa stihol v dome vymeniť vzduch, ale neochladili sa steny. Pri takomto vetraní je potrebné nechať kúrenie zapnuté. Akonáhle sa okná uzatvoria, teplo sa do miestnosti vráti. V žiadnom prípade sa nedoporučuje celodenné vetranie ani vypínanie radiátorov počas vetrania v zime. Na záver ešte jedno dôležité upozornenie -  ak je drevostavba dlhodobo vystavovaná vlhkosti a plesniam, môže to vážne narušiť statiku celého domu.  Preto okrem vetrania myslite aj na to, že šarapatu vám v dome môže narobiť aj sušenie mokrej bielizne v interiéri či úplné vypínanie kúrenia v spálni.

A aké má drevodom nevýhody?

Určite vám ako prvé napadne, že drevená stavba nie je úplne bezpečná z hľadiska požiarov. Tomu sa však dá čiastočne zabrániť dobrou izoláciou strechy a stien. Nešetrite preto na materiáloch a nekupujte tie najlacnejšie, prípadne materiály zo zahraničia, ktoré nespĺňajú naše bezpečnostné normy. Predídete tak mnohým problémom. No a nevýhodou môže byť aj slabá protihluková izolačná schopnosť. Ak teda plánujete stavať v hlučnejšom prostredí, v blízkosti ciest či železnice, drevostavba nemusí byť ideálnym riešením.

No a čo dom z tehál? Aké vybrať?

Dom z tehál, to je rokmi overená klasika. Tehly sú prírodný materiál s dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami. V zime udržia v dome teplo, v lete zasa chlad. Umožňujú domu dýchať, regulujú nielen teplotu, ale aj vlhkosť a tým optimálne podmienky pre zdravý život. Tehla neobsahuje žiadne chemické prísady, vypaľuje sa pri vysokých teplotách, a tak dobre odoláva aj teplotným výkyvom, čo je v našich zemepisných šírkach veľkou výhodou. Tehly znesú silné zaťaženie a odolajú aj nepriaznivým poveternostným vplyvom. Z hľadiska požiaru sú tehlové domy bezpečnejšie ako drevodomy a navyše aj dobre vyzerajú. Výhodou je aj to, že nevyžadujú dodatočné zateplenie.

Pálené tehly sú spoľahlivým stavebným materiálom, poskytujúci tepelný a akustický komfort. Tehly Porotherm od spoločnosti Wienerberger patria medzi ekologické stavebné materiály, ktoré spĺňajú požiadavky noriem bez zateplenia. Rozmery tehál umožňujú stavbu stien rôznych hrúbok a účelu, vhodné ako nosné steny, nenosné priečky a  jednovrstvové obvodové steny. Pálené Tehly sú nie len moderným ale aj tradičným stavebným materiálom. Umožňujú klasické murovanie na maltu. Pri použití brúsených tehál, je možné murovanie na murovaciu penu Porotherm Dryfix. Spoje tehál sú pevné už do 20 minút po ich uložení a murovanie je možné až do teploty -5°C.

Ytong má tiež vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a ponúka primeranú zvukovú izoláciu. Čo sa týka nosnosti, je dostatočná, ale nie tak vysoká, ako u klasickej tehly. Ytong je však ľahší, lepšie a rýchlejšie sa s ním pracuje, ako v porovnaní s tehlou, preto je častou voľbou stavebníkov pri stavbe vysnívaného rodinného domu. Nevyžaduje rohové kusy a medzikusy, dá sa opracovať aj ručne.  Ytong je dokonale hladká tvárnica, na ktorú je ideálna tenkovrstvová omietka, na rozdiel od tehly, kde je treba spraviť omietku hrubšiu.

Dobré tepelnoizolačné vlastnosti má aj Porfix a poskytuje tiež dobrú zvukovú izoláciu. Dobre sa s ním manipiluje, ľahko sa reže na menšie časti. Cenovo sú ytong a porfix na tom podobne, porfix je o niečo lacnejší, v porovnaní s tehlou sú však ytong aj porfix drahšie.

Kto už dom postavil, vie, že šetriť na stavbe a použitých materiáloch sa neoplatí. Rovnako aj na remeselníkoch. Dbajte na recenzie, odporúčania a nedajte sa zlákať nízkou cenou. Môže sa vám to vypomstiť.