Potrebuje váš dom bleskozvod?
Chcete stavať rodinný dom a uvažujete nad bleskozvodom? Potom čítajte nasledujúce riadky a dozviete sa o bleskozvodoch viac, napríklad aj to, či ho na dome mať musíte alebo nie.
Čo je to bleskozvod
Bleskozvod je zariadenie na ochranu objektu a jeho obyvateľov pred účinkami blesku, následkom ktorého môže vzniknúť požiar. Blesky sú elektrické výboje medzi búrkovými mrakmi. Na oblohe ich môžeme počas búrky vidieť ako krásne nebeské divadlo. Mnohí sa ich boja a myslia si, že sú nebezpečné, ale nie je to tak. Nebezpečenstvo nastáva, ak elektrické výboje vznikajú medzi mrakmi a zemským povrchom. Vtedy blesky udrú do vyčnievajúcich objektov na zemi, teda aj do rodinných domov a môžu spôsobiť aj vážne škody a úplné zničenie majetku. Zabrániť tomu môžu (ale nemusia) práve bleskozvody.
Bleskozvod sa skladá z troch častí, a to zo zachytávajúcej sústavy, ktorá zachytáva výboj blesku., zo sústavy zvodov, teda vodivých spojení, ktoré vidíme voľným okom a smerujú zo strechy smerom nadol., a z uzemňovacej sústavy, ktorú nevidíme, lebo je zakopaná v zemi. Úlohou bleskozvodu je stiahnuť elektrický výboj čo najrýchlejšie do zeme, kde je zakopané kovové jadro bleskozvodu.
Bleskozvod môže byť aktívny alebo pasívny. Väčšina rodinných domov využíva pasívne bleskozvody, ktoré len pasívne zachytávajú blesky. Sú však rokmi overené a cenovo dostupné. Aktívny bleskozvod je moderný typ bleskozvodu, ktorý vyžaruje ionizačný impulz tesne pred úderom blesku, čím vlastne zvyšuje pravdepodobnosť, že blesk udrie práve do neho. Ako to funguje?
Aktívny bleskozvod monitoruje zmeny v atmosfére počas búrky. V momente, keď sa blíži elektrický výboj, zariadenie vytvorí impulz, ktorý ionizuje vzduch v okolí hrotu bleskozvodu. Vďaka tomu je blesk nasmerovaný do bleskozvodu skôr, ako by mohol zasiahnuť inú časť objektu, napr. rodinného domu. Práve tam sa však aktívne bleskozvody v našich končinách neuplatňujú a sú skôr výnimkou.
Či už je bleskozvod na streche aktívny alebo pasívny, pokiaľ je inštalovaný správne a spĺňa všetky bezpečnostné normy, v prípade zasiahnutia bleskom dokáže ochrániť životy a zdravie jej užívateľov a prípadné škody výrazne eliminovať. Ani ten najdokonalejší a najmodernejší bleskozvod vám však nezaručí úplnú ochranu pred úderom blesku. Napriek tomu sa odborníci vyjadrujú na jeho adresu pozitívne a teda na streche má svoje opodstatnenie. Je však potrebné, aby ho nainštalovala kompetentná osoba s odbornou spôsobilosťou na tieto úkony, aby bleskozvod na streche skutočne plnil svoj účel.
Je bleskozvod povinný?
Žiaden stavebný zákon neukladá povinnosť inštalovať na streche rodinného domu bleskozvod. Pokiaľ už máte hotový projekt rodinného domu a bleskozvod tam je evidovaný, musí byť súčasťou strechy, inak vám hrozí pokuta a váš rodinný dom nebude skolaudovaný. Ak nad stavbou rodinného domu ešte len uvažujete a projektovú dokumentáciu nemáte hotovú, dobre si zakomponovanie bleskozvodu na strechu rozmyslite. Ako sme už spomenuli, odborníci zo stavbárskeho odvetvia ho rozhodne odporúčajú. Aj keď nedokáže nehnuteľnosť pred bleskom ochrániť úplne, výrazne eliminuje škody na zdraví a majetku, ktoré by bez bleskozvodu mohli byť fatálne. Na ešte lepšiu ochranu vášho rodinného domu by ste sa mali posilniť aj prepäťovou ochranou, ktorá dokáže ochrániť citlivé elektrické zariadenia v objekte pred prepätím.
Opatrnosti nikdy nie je dosť a pri stavbe rodinného domu to platí na 100 percent. Ak sa pod strechou vášho rodinného domu chcete cítiť bezpečne, bleskozvod by na nej rozhodne nemal chýbať.